Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 maja 2013 r., sygn. I FSK 408/13

Wykładnia art. 89 ust. 5 do ust. 8 oraz ust. 9 i ust. 10 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, ze zm., dalej „u.p.a.”), przy uwzględnieniu art. 2 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP, nie daje podstaw do wyłączenia ze stosowania przez sprzedawcę wyrobów określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i 15 u.p.a. obniżonej stawki podatku akcyzowego, dopóki podatnikowi temu nie wykaże się braku dochowania należytej staranności w zakresie zweryfikowania złożonego przez nabywcę oświadczenia, o którym stanowi art. 89 ust. 5 u.p.a. i okoliczności towarzyszących transakcji co do jej rzetelności - z uwzględnieniem normatywnie określonych obowiązków i możliwości dokonania takiej weryfikacji.

Teza urzędowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. I. P. P. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 marca 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 1982/10 w sprawie ze skargi P. I. P. P. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. I. P. P. z siedzibą w W. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 8 marca 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 1982/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 kwietnia 2010 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.

1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że strona we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego opisała zdarzenie przyszłe. Wskazała, że zamierza sprzedawać wyroby akcyzowe, nieobjęte zwolnieniem od akcyzy, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, osobom prawnym, jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej oraz osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą. Przy tej sprzedaży strona będzie uzyskiwała od nabywców wyrobów akcyzowych oświadczenia, o których mowa w art. 89 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, ze zm., dalej "u.p.a."), tj. oświadczenia nabywców o tym, że nabywane przez nich wyroby będą przeznaczone do celów opałowych. Oświadczenia te będą stanowiły warunek do zastosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego określonej w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i 15 u.p.a. W przypadku osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oświadczenie będzie zawierało wszystkie elementy wymienione w art. 89 ust. 6 u.p.a. W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oświadczenie będzie zawierało wszystkie elementy wymienione w art. 89 ust. 8 u.p.a. Spółka w chwili sprzedaży dokona również weryfikacji danych wskazanych w oświadczeniu i wymienionych w art. 89 ust. 8 pkt 1 u.p.a., przez sprawdzenie dowodu osobistego nabywcy, zgodnie z art. 89 ust. 9 i 10 u.p.a. W związku z powyższym strona zadała następujące pytania:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00