Wyrok NSA z dnia 20 kwietnia 2011 r., sygn. II OSK 733/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędziowie sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 20 kwietnia 2011r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej S. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 grudnia 2009 r. sygn. akt II SA/Wa 1394/09 w sprawie ze skargi S. F. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palna myśliwską oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 10 grudnia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę S. F. na decyzję Komendanta Głównego Policji z [...] czerwca 2009 r. w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że złożoną przez skarżącego skargą objęta została decyzja Komendanta Głównego Policji z [...] czerwca 2009 r., utrzymująca w mocy decyzję Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu z dnia [...] kwietnia 2009 r. o cofnięciu S.i F., na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.) pozwolenia na broń palną myśliwską. Ustalenia poczynione przez organy administracji wykazały, że skarżący uzyskał pozwolenie na posiadanie broni palnej myśliwskiej do celów łowieckich w 1980 r. W dniu 29 marca 2008 r. skarżący został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji po ujawnieniu, że kierując samochodem osobowym po spożyciu alkoholu (pierwsze badanie wykazało 2.9 promila alkoholu we krwi) stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w ogrodzenie posesji w miejscowości Ż. Pasażerem był syn skarżącego znajdujący się również pod wpływem alkoholu (2.1 promila alkoholu we krwi). Sąd Rejonowy w N. prawomocnym wyrokiem z [...] czerwca 2008 r. sygn. akt [...] uznał skarżącego winnym popełnienia przestępstwa z art. 178a § 1 kodeksu karnego, skazując go na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 2 lat, orzekł wobec oskarżonego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 2 lat oraz zasądził świadczenie pieniężne w kwocie 300 zł. W ocenie orzekających w sprawie organów, okoliczność kierowania pojazdem mechanicznym w stanie znacznej nietrzeźwości, przyjmującej cechy upojenia alkoholowego (ilość alkoholu we krwi skarżącego prawie sześciokrotnie przekraczała próg trzeźwości, wyznaczony dyspozycją art. 115 § 16 kodeksu karnego), pozwalała w sposób uzasadniony uznać, że skarżący nie daje gwarancji, iż w takim stanie nie sięgnie po broń palną i nie stworzy zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.