Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 maja 2011 r., sygn. II OSK 806/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) sędzia NSA Małgorzata Stahl sędzia del. NSA Elżbieta Makowska Protokolant Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2011 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 9 grudnia 2009 r. sygn. akt II SA/Łd 842/09 w sprawie ze skargi K. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn. akt II SA/Łd 482/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę K. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Decyzją z dnia [...] maja 2009 r., znak [...], Wójt Gminy Grabica po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 października 2008 r. odmówił J. J. wydania warunków zabudowy terenu dla zamierzenia inwestycyjnego polegającego na budowie dwóch generatorów elektrowni wiatrowej o mocy 225 kW każdy wraz z linią kablową 15kV i słupową stacją transformatorową na terenie nieruchomości (działka nr ewid. [...]) położonej w miejscowości K., gmina G.

W uzasadnieniu stanowiska organ wskazał, że dla terenu inwestycji, tj. działki o numerze ewidencyjnym [...] w K. nie jest sporządzony plan miejscowy, zatem w tej sytuacji wydanie decyzji możliwe jest w przypadku łącznego spełnienia warunków określonych w art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717 ze zm.). Zdaniem organu przedmiotowa elektrownia wiatrowa zalicza się do inwestycji mogącej znacząco oddziaływać na środowisko i dla której sporządzenie raportu może być wymagane. Analizując dane przedstawione w raporcie dotyczącym emisji hałasu do środowiska organ doszedł do przekonania, że planowana inwestycja elektrowni wiatrowej nie pozwoli na dotrzymanie dopuszczalnych norm poziomu hałasu przenikającego do środowiska, tym samym nie jest zgodna z przepisami szczególnymi - ustawą Prawo ochrony środowiska. Zatem z uwagi na negatywne oddziaływanie inwestycji zwłaszcza w zakresie dotyczącym emisji hałasu do środowiska akustycznego zewnętrznego organ stwierdził brak spełnienia warunku w zakresie zgodności z przepisami odrębnymi, tj. art. 112 pkt 1 ustawy Prawo ochrony środowiska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00