Wyrok NSA z dnia 27 sierpnia 2010 r., sygn. II OSK 1316/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędzia WSA del. Jacek Fronczyk /spr./ Protokolant: asystent sędziego Dorota Chromicka po rozpoznaniu w dniu 27 sierpnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 327/09 w sprawie ze skargi Z. C. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od Z. C. na rzecz Komendanta Głównego Policji kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 27 kwietnia 2009 r. o sygn. akt VI SA/Wa 327/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę Z. C. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską, uchylając zaskarżoną decyzję oraz decyzję organu I instancji.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie decyzją z dnia [...] października 2008 r., działając na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 15 ust. 1 pkt 3 oraz z art. 20 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t. j.: Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.) i art. 268a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t. j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), cofnął Z. C. pozwolenie na broń palną myśliwską, wskazując, że orzeczenie psychologiczne z dnia [...] września 2008 r. nr [...] stwierdza, że Z. C. wykazuje istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego i nie może dysponować bronią. Organ uznał, że przy tak jednoznacznym stanowisku uprawnionego psychologa, jest zobowiązany zastosować tryb przewidziany w art. 18 ust. 1 pkt 2 ustawy o broni i amunicji, zgodnie z którym, właściwy organ Policji cofa pozwolenie na broń, jeżeli osoba, której takie pozwolenie wydano, należy do osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2-6 ustawy o broni i amunicji. Przepis ust. 3 art. 15 powołanej ustawy stanowi, że należy przedstawić właściwemu organowi Policji orzeczenia lekarskie i psychologiczne, wydane przez upoważnionych: lekarza i psychologa, stwierdzające, że zainteresowany nie należy do osób wymienionych w ust. 1 pkt 2-4, i potwierdzające, że może dysponować bronią. Stosownie zaś do treści art. 15 ust. 4 ustawy o broni i amunicji, osoba posiadająca pozwolenie na broń palną, wydane w celu ochrony osobistej, obowiązana jest raz na pięć lat przedstawić właściwemu organowi Policji aktualne orzeczenia lekarskie i psychologiczne (art. 10 ust. 3 pkt 1). Zainteresowany, będąc także posiadaczem pozwolenia na broń palną gazową, winien takie orzeczenia przedstawić do dnia [...] marca 2005 r. Wobec nieprzedstawienia orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, wszczęto z urzędu postępowanie w sprawie cofnięcia Z. C. pozwolenia na broń palną gazową. Jednocześnie wezwano uprawionego do przedstawienia w terminie 14 dni orzeczenia lekarskiego i psychologicznego. Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o broni i amunicji, uprawniony psycholog zobowiązany jest zawiadomić właściwy organ Policji o negatywnym orzeczeniu. W dniu 11 września 2008 r. do organu wpłynęło negatywne orzeczenie uprawnionego psychologa, zatem - w ocenie organu - wystąpiła podstawa do cofnięcia zainteresowanemu pozwolenia na broń palną myśliwską.