Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2009 r., sygn. VI SA/Wa 327/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Wieczorek (spr.) Sędzia WSA Piotr Borowiecki Protokolant Agnieszka Gajewiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi Z. C. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...] października 2008 r., 2. stwierdza, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu.

Uzasadnienie

Komendant Główny Policji decyzją z dnia [...] grudnia 2008 nr [...] po ponownym rozpatrzeniu sprawy - skarżącego Z. C. utrzymał w mocy decyzję z dnia [...] października 2008 r. cofającą skarżącemu pozwolenie na broń palną myśliwską do celów łowieckich.

Komendant Wojewódzki Policji w [...] - organ I instancji wskazał, że skarżący posiadał pozwolenie na broń palną myśliwską do celów łowieckich art. 10 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2004 r., Nr 52, poz. 525 ze. zm.). Skarżący nadto posiadał pozwolenie na broń palną gazową do ochrony osobistej art. 10 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o broni i amunicji osoba posiadająca pozwolenie na broń wydane w w/w celu obowiązana jest raz na pięć lat przedstawić właściwemu organowi Policji aktualne orzeczenia lekarskie i psychologiczne (ust. 3 artykułu). Zdaniem organu I instancji orzeczenia te winny być przestawione przez skarżącego do dnia 20 marca 2005 r. Wobec nie przedstawieniem przez skarżącego orzeczenia lekarskiego i psychologicznego Komendant Wojewódzki Policji w [...] dnia [...] września 2009 r. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie cofnięcia skarżącemu pozwolenia na broń palną gazową. Organ I instancji wezwał, także uprawionego do przedstawienia w terminie 14 dni orzeczenia lekarskiego i psychologicznego. Zgodnie z ust. 4 art. 15 ustawy o broni i amunicji uprawniony psycholog zobowiązany jest zawiadomić właściwy organ Policji o negatywnym orzeczeniu. W dniu [...] września 2008 r. do organu I instancji wpłynęło negatywne orzeczenie uprawnionego psychologa. Orzeczenie psychologiczne nr [...] z dnia [...] września 2008 r. stwierdza, że Z. C. wykazuje istotne zaburzenie psychologiczne i nie może dysponować bronią w myśl art. 15 ustawy o broni i amunicji. Orzeczenie to nie zostało wręczone skarżącemu po przeprowadzonym przez psychologa badaniu oraz nie było doręczone skarżącemu w trakcie postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00