Wyrok NSA z dnia 4 marca 2010 r., sygn. II OSK 318/09
Nie każde zarzucane osobie w postępowaniu karnym naruszenie wartości wymienionych w art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy o broni i amunicji wywołuje realne niebezpieczeństwo dla dóbr okreslonych w art. 31 yst. 3 Konstytucji RP. Stąd też od organów wymaga się przekonującego wykazania w postępowaniu dowodowym, że cechy osobiste podejrzanego na tle konkretnego przypadku w taki sposób łączą się z możliwościami, jakie daje władztwo nad bronią, że dysponowanie bronią przez stronę w prosty sposób może powiększyć rozmiar strat w dobrach chronionych przez powyzsze regulacje.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędzia NSA del. Jerzy Solarski /spr./ Protokolant: Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 października 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 1722/08 w sprawie ze skargi L. J. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz L. J. kwotę 300 (słownie: trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 października 2008 r. sygn. VI SA/Wa 1722/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zwany dalej WSA, po rozpoznaniu sprawy ze skargi L. J. na decyzję Komendanta Głównego Policji, zwanego dalej KGP, z dnia [...] czerwca 2008 r. Nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską - uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach (zwanego dalej KWP) z dnia [...] marca 2008r. i jednocześnie stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu.
W uzasadnieniu przedstawiono następującą argumentację faktyczną i prawną: decyzją z dnia [...] czerwca 2008 r. KGP po rozpatrzeniu odwołania L. J. od decyzji KWP w Katowicach z dnia [...] marca 2008 r. cofającej pozwolenie na posiadanie broni palnej myśliwskiej, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. oraz art. 18 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji /Dz.U. z 2004 r., Nr 52, poz. 525 ze zm./, utrzymał w mocy decyzję organu I instancji wskazując, że przeciwko L. J. toczy się postępowanie karne o przestępstwo z art. 286 § 1 k.k. Powołane przepisy ustawy o broni palnej i amunicji nakazują cofnięcie pozwolenia na broń w przypadku, gdy istnieje uzasadniona obawa, że dana osoba może użyć broni w celach sprzecznych z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego zwłaszcza wówczas, gdy została skazana prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo przeciwko m.in. życiu, zdrowiu lub mieniu albo wobec której toczy się postępowanie o popełnienie takich przestępstw. Postawienie L. J. zarzutu popełnienia przestępstwa przeciwko mieniu stanowi okoliczność uznaną przez ustawodawcę za uzasadniającą obawę możliwości użycia broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa i porządku publicznego.