Wyrok NSA z dnia 7 lipca 2010 r., sygn. II GSK 587/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędziowie NSA Joanna Kabat-Rembelska del. WSA Maria Jagielska Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 26 stycznia 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 1886/09 w sprawie ze skargi S. K. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na leczenie poza granicami kraju 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz S. K. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 26 stycznia 2010 r. o sygn. akt VI SA/Wa 1886/09 uwzględnił skargę S. K. i uchylił decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2009 r. nr [...] dotyczącą niewyrażenia zgody na przeprowadzenie wizyty kontrolnej oraz badania laboratoryjnego oraz bronchoskopii poza granicami kraju.
Sąd I instancji orzekł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
S. K. złożyła wniosek o przeprowadzenie poza granicami kraju wizyty kontrolnej, po 3-letnim okresie przeżycia po przeszczepie płuc, obejmującej konsultację oceniającą stan kliniczny pacjentki, wykonanie badań laboratoryjnych oraz bronchoskopii w klinice zagranicznej w A. K. - U für C., W. G.l 18-20, 1090 W. w Austrii.
Zgodnie z opinią lekarza wnioskującego prof. dr hab. n. med. I. S. - ordynatora Oddziału Klinicznego Interny Dziecięcej i Alergologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. K. w Ł., w ósmym roku życia u skarżącej rozpoznano mukowiscydozę. Z powodu choroby pacjentka była wielokrotnie hospitalizowana w ośrodkach krajowych (m.in. w R., Ł., G.). Pomimo leczenia, stan zdrowia skarżącej ulegał pogorszeniu. Z uwagi na narastające oraz zagrażające życiu objawy niewydolności oddechowej, w styczniu 2006 roku chora została zakwalifikowana do przeszczepu płuc, który został przeprowadzony w dniu 12 października 2006 roku w ww. austriackiej klinice i sfinansowany przez rodziców skarżącej w ramach środków własnych. Po operacji pacjentka została poddana hospitalizacji i rehabilitacji w tym samym ośrodku opieki medycznej.