Wyrok WSA w Warszawie z dnia 26 stycznia 2010 r., sygn. VI SA/Wa 1886/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Urszula Wilk Sędziowie Sędzia WSA Piotr Borowiecki Sędzia WSA Ewa Frąckiewicz (spr.) Protokolant Agnieszka Gajewiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi S. K. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie niewyrażenia zgody na przeprowadzenie wizyty kontrolnej oraz badania laboratoryjnego oraz bronchoskopii poza granicami kraju 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu; 3. zasądza od Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz skarżącej S. K. kwotę 257 (dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia decyzją z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] nie wyraził zgody na przeprowadzenie przez S. K. (dalej także jako skarżąca, lub pacjentka) wizyty kontrolnej obejmującej konsultację oceniającą stan kliniczny pacjentki, badania laboratoryjne oraz bronchoskopię poza granicami kraju.
Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Skarżąca złożyła wniosek o przeprowadzenie poza granicami kraju wizyty kontrolnej (po 3-letnim okresie przeżycia po przeszczepie płuc) obejmującej konsultację oceniającą stan kliniczny pacjentki, wykonanie badań laboratoryjnych oraz bronchoskopii w klinice zagranicznej wskazanej we wniosku: A. w Austrii.
Zgodnie z opinią lekarza wnioskującego [...] I. S. - ordynatora O., w ósmym roku życia u skarżącej rozpoznano mukowiscydozę. Z powodu choroby pacjentka była wielokrotnie hospitalizowana w ośrodkach krajowych (m. in. w [...]). Pomimo leczenia, stan zdrowia skarżącej ulegał pogorszeniu. Z uwagi na narastające oraz zagrażające życiu objawy niewydolności oddechowej, w styczniu 2006 roku chora została zakwalifikowana do przeszczepu płuc, który został przeprowadzony w dniu [...] października 2006 roku w austriackiej klinice: A. i sfinansowany przez rodziców skarżącej w ramach środków własnych. Po operacji pacjentka została poddana hospitalizacji i rehabilitacji w tym samym ośrodku opieki medycznej. Organ podkreślił, że zgodnie z tą opinią, obecny stan zdrowia skarżącej oceniany jest jako cyt. "dość dobry". Nadmieniono jednak, że konieczne jest przeprowadzenie badań kontrolnych (po trzech latach od wykonania operacji), które winny być przeprowadzone w tym samym ośrodku który przeprowadził operację. Celem tej kontroli ma być wykrycie niebezpieczeństwa odrzutu przeszczepionych płuc oraz oceny skuteczności przyjmowanych leków.