Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 11 marca 2010 r., sygn. I FSK 1608/08

Z art. 14b § 5 pkt1 O.p. wynika, że przesłanka uchylenia lub zmiany postanowienia w sprawie indywidualnej interpretacji zachodzi wówczas, gdy zażalenie zasługuje na uwzględnienie. W szczególności zażalenie na postanowienie w sprawie interpretacji zostaje uwzględnione wówczas, gdy organ odwoławczy zmienia treść udzielonej interpretacji w całości lub w części.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia del. WSA Roman Wiatrowski (spr.), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 12 czerwca 2008 r. sygn. akt I SA/Sz 90/08 w sprawie ze skargi J. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 4 grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów w podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 12 czerwca 2008r. o sygn. akt SA/Sz 90/08 Wojewódzki Sąd w Szczecinie po rozpoznaniu skargi J. B. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 4 grudnia 2007 r. w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów w podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu wyroku Sądu I instancji przedstawił następujący przebieg postępowania przed organami podatkowymi.

J. B. w dniu 25 czerwca 2007r. wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w G. z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. Wskazała, iż jako osoba fizyczna, aktualnie nie prowadząca działalności gospodarczej, rozpoczęła inwestycję, polegającą na budowie budynku usługowo - mieszkalnego. Celem inwestycji jest jej późniejsze przeznaczenie pod wynajem w celach zarobkowych. Po ukończeniu budowy budynku rozpocznie indywidualną działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i dokona rejestracji jako podatnik VAT czynny stosownie do treści przepisu art. 96 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej powoływana jako u.p.t.u.). Pytanie J. B. dotyczyło kwestii, czy w zakresie podatku od towarów i usług będzie posiadała prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących dokonane zakupy jeszcze przed złożeniem zgłoszenia VAT-R?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00