Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2011 r., sygn. I FSK 247/10
W stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 lipca 2007 r. pojęcie "niewydajnie interpretacji" użyte w art. 14o § 1 Ordynacji podatkowej, nie oznacza braku jej doręczenia w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku, o którym mowa w art. 14d powołanej ustawy.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Krzysztof Winiarski (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 13 października 2009 r. sygn. akt I SA/Kr 1091/09 w sprawie ze skargi B. S. i Wspólnicy spółki jawnej w B. (poprzednio: R. P., B. S. i Wspólnicy Sp. jawna w B.) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 1 lutego 2006 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
1. W dniu 8 sierpnia 2005 r. (data wpływu pisma do organu) R. P., B. S. i Wspólnicy Spółka jawna z siedzibą w B. (obecnie B. S. i Wspólnicy Spółka jawna w B.), zwana dalej "Spółką" lub "Wnioskodawcą", wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Z. z wnioskiem o wydanie informacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii rozumienia pojęcia "sezonowości" użytego w art. 87 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w przypadku wykonywania usług krótkotrwałego zakwaterowania.
W uzasadnieniu wniosku Spółka wskazała na sezonowy charakter świadczonych przez nią usług w budynku pensjonatowym w B., zwracając jednocześnie uwagę na brak legalnej definicji sezonowości. Prezentując w tym zakresie własny pogląd, Spółka jest zdania, że do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego odnosi się unormowanie art. 87 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nim, na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, kwota różnicy podatku podlegająca zwrotowi w terminie 60 dni od dnia założenia rozliczenia ulega podwyższeniu, jeżeli podwyższenie tej kwoty jest uzasadnione sezonowością produkcji lub sezonowością wykonywanych usług, lub sezonowością skupu produktów rolnych (stan prawny obowiązujący w 2005 r.).