Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2008 r., sygn. II FSK 475/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski, Sędziowie NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Jacek Brolik, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. P. spółki z o.o. z siedzibą w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 15 listopada 2007 r. sygn. akt I SA/Go 613/07 w sprawie ze skargi R. P. spółki z o.o. z siedzibą w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 19 marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gorzowie Wielkopolskim, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Z. na rzecz R. P. spółki z o.o. z siedzibą w C. kwotę 397 (trzysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 listopada 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, I SA/Go 613/07, oddalił skargę R. P. sp. z o. o. w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 19 marca 2007 r., nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
1. Spółki R. P. i R. I. z siedzibą w D. należały do międzynarodowej grupy kapitałowej R. R. I. wdrożyła program skierowany do menedżerów spółek z grupy, w ramach którego zapewniała tym osobom możliwość nabywania akcji R. I. według historycznie określonej ceny rynkowej na dany dzień. W przypadku nabycia akcji w ramach programu, jeżeli ustalana na bieżąco aktualna cena rynkowa byłaby wyższa od ceny historycznej, istniała potencjalna możliwość odniesienia przez wybranych do programu menedżerów korzyści majątkowej. Rozliczenie transakcji nabycia i sprzedaży akcji przez menedżerów skarżącej miało nastąpić tego samego dnia, przy pomocy wyznaczonego w tym celu, niemającego siedziby w Polsce banku i pośrednika, poprzez przekazanie przez tegoż pośrednika na rachunek osobisty każdej z uprawnionych osób w D. Bank ewentualnej różnicy między kwotą uzyskaną ze sprzedaży akcji a ceną historyczną i prowizją od sprzedaży. Ciężar ewentualnych dodatnich różnic między aktualną ceną rynkową a ceną historyczną miał być poniesiony początkowo przez R. I. Następnie, na podstawie uchwały rady nadzorczej Spółki koszty te miały być refakturowane przez R. I. na skarżącą.