Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 2010 r., sygn. I FSK 1415/08

Sąd może również odmówić zastosowania przepisu niezgodnego z Konstytucją w okresie odroczenia utraty mocy obowiązującej tego przepisu orzeczonej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Beata Cieloch, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 13 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 maja 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 172/08 w sprawie ze skargi R. S.A. z siedzibą w W. na interpretację M. F. z dnia 3 października 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 maja 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 172/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi R. S.A. z siedzibą w W. uchylił interpretację Ministra Finansów z dnia 3 października 2007 r. Nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu Sąd I instancji przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania.

Sąd wskazał, że wnioskiem z 17 sierpnia 2007 r. skarżąca spółka wystąpiła do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynikało, że prowadząc działalność gospodarczą Spółka wystawia znaczną ilość faktur VAT dokumentujących sprzedaż towarów i świadczenie usług. W związku udzielaniem rabatów, zwrotami towarów i innymi prawnie dopuszczalnymi działaniami, Spółka zmuszona jest wystawiać znaczną ilość faktur korygujących, dotyczących sprzedaży prasy. Faktury korygujące doręcza kontrahentom, którzy często nie wywiązują się z obowiązku potwierdzenia odbioru tych faktur lub czynią to z opóźnieniem, w wyniku interwencji pracowników Spółki. Sytuacja ta jest dla Skarżącej wysoce uciążliwa i wymaga zaangażowania wielu jej pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00