Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 maja 2008 r., sygn. III SA/Wa 172/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, Sędziowie Asesor WSA Artur Kot (sprawozdawca), Asesor WSA Maciej Kurasz, Protokolant Anna Armińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 maja 2008 r. sprawy ze skargi R. S.A. z siedzibą w W. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz R. S.A. z siedzibą w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1.1. Wnioskiem z [...] sierpnia 2007 r. "R." S. A. z siedzibą w W. (dalej: "Spółka" lub "Skarżąca") wystąpiła do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadząc działalność gospodarczą Spółka wystawia znaczną ilość faktur VAT dokumentujących sprzedaż towarów i świadczenie usług. W związku udzielaniem rabatów, zwrotami towarów i innymi prawnie dopuszczalnymi działaniami, Spółka zmuszona jest wystawiać znaczną ilość faktur korygujących dotyczących sprzedaży prasy. Faktury korygujące doręcza kontrahentom, którzy często nie wywiązują się z obowiązku potwierdzenia odbioru tych faktur lub czynią to z opóźnieniem, w wyniku interwencji pracowników Spółki. Sytuacja ta jest dla Skarżącej wysoce uciążliwa i wymaga zaangażowania wielu jej pracowników.
1.2. W związku z powyższym Spółka wystąpiła z pytaniem, czy w celu zmniejszenia kwoty podatku należnego wynikającego z treści faktury VAT, w części skorygowanej fakturą korygującą, może ona dokonać obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu (deklaracji) za miesiąc, w którym wystawiła fakturę korygującą, czy też dla obniżenia kwoty podatku należnego konieczne jest posiadanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej. W konsekwencji, czy Spółka może dokonać obniżenia podatku należnego w rozliczeniu (deklaracji) za miesiąc, w którym wystawiła fakturę korygującą, czy też w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymała potwierdzenie odbioru faktury korygującej.