Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 czerwca 2013 r., sygn. III SA/Wa 987/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Maciej Kurasz (sprawozdawca), Sędziowie sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek, sędzia WSA Dariusz Zalewski, Protokolant referent stażysta Karol Kodym, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 czerwca 2013 r. sprawy ze skargi T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz T. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Z przedłożonych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie akt sprawy wynikało, że "T." Sp. z o. o. Spółka Komandytowa z siedzibą w W. (dalej jako "Spółka" lub "Skarżąca") w dniu 3 czerwca 2008 r. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obniżenia podatku należnego przy wystawianiu faktury korygującej.

2. Przedstawiając stan faktyczny Strona wskazała, że prowadzi działalność handlową w całej Polsce oraz poza granicami kraju. Często dochodzi do sytuacji, w których kontrahenci Spółki zwracają towar, bądź Spółka udziela im rabatów, wystawiając faktury korygujące, które wysyła za pośrednictwem poczty. Kontrahenci często nie odsyłają podpisanego egzemplarza, nie potwierdzają też w inny sposób otrzymania korekty faktury.

3. W związku z powyższym stanem faktycznym Skarżąca zadała Ministrowi Finansów pytanie: czy do pomniejszenia obrotu (w rozumieniu przepisów o VAT) konieczne jest potwierdzenie przez kontrahenta otrzymania faktury korygującej, czy też w kontekście wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 grudnia 2007 r., sygn. akt U 6/06 oraz wyroków Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, w tym m.in. WSA w Rzeszowie z 19 lutego 2008 r., sygn. akt I SA/Rz 919/07 i WSA w Warszawie z 26 marca 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 30/08, pomniejszenia można dokonać bez konieczności otrzymania takiego potwierdzenia?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00