Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2009 r., sygn. I OSK 533/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Ewa Dzbeńska Sędziowie NSA Joanna Banasiewicz (spr.) del.NSA Leszek Kiermaszek Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Dowódcy P. Okręgu Wojskowego w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 15 stycznia 2009 r. sygn. akt II SA/Bd 895/08 w sprawie ze skargi W. P. na decyzję Dowódcy P. Okręgu Wojskowego w B. z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie odsetek od uposażeń i innych należności pieniężnych oraz zwrot kwoty odliczonej odprawy z tytułu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od W. P. na rzecz Dowódcy P. Okręgu Wojskowego w B. 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 15 stycznia 2009 r., sygn. akt II SA/Bd 895/08, po rozpoznaniu skargi W.P., uchylił zaskarżoną decyzję Dowódcy P. Okręgu Wojskowego w B. z dnia [...] września 2008 r., nr[...] oraz poprzedzającą ją decyzję Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w S. z dnia [...]lipca 2008 r. nr [...], wydane w przedmiocie odsetek od sum uposażeń i innych należności pieniężnych oraz zwrotu kwoty odliczonej odprawy z tytułu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:

Decyzją nr [...]z dnia 21 lipca 2008 r. Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w S. odmówił skarżącemu W. P. wypłacenia odsetek ustawowych od uposażeń i innych należności pieniężnych za okres od dnia 1 czerwca 2003 r. do dnia 30 kwietnia 2006 r. oraz orzekł o braku obowiązku wyrównania uposażenia za okres od dnia 1 czerwca 2003 r. do dnia 30 kwietnia 2006 r. o zaliczone na poczet tego uposażenia kwoty odpraw i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w łącznej wysokości 23.392,06 zł.

W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, że nie pozostawał w zwłoce, gdyż roszczenia o wypłatę świadczeń pieniężnych przez Wojewódzki Sztab Wojskowy w S. stały się wymagalne w dniu przystąpienia skarżącego do wykonywania obowiązków służbowych po wcześniejszym uprawomocnieniu się decyzji Dowódcy Wojsk Lądowych nr [...]z dnia [...]marca 2006 r. stwierdzającej nieważność decyzji nr [...]z dnia [...] grudnia 2002 r. Dowódcy P. Okręgu Wojskowego w sprawie wypowiedzenia skarżącemu stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej. Nadto Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w S. podniósł, że skarżącemu przez okres od dnia 1 czerwca 2003 r. do dnia 31 maja 2004 r. Wojskowe Biuro Emerytalne wypłacało uposażenie na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o uposażeniu żołnierzy (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 693 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 1 lipca 2004 r. Dalej organ podniósł, że skapitalizowane odsetki od uposażeń uzyskały w dniu ich wypłaty byt niezależny i jako świadczenie o charakterze okresowym przedawniły się z upływem trzech lat od daty ich powstania. Bieg terminu przedawnienia przerwany został w dniu doręczenia organowi administracyjnemu wniosku z dnia 9 lipca 2008 r. W odniesieniu do żądania wnioskodawcy wyrównania uposażenia o kwotę 23.392,06 zł organ podniósł, że wypłacona odprawa z tytułu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej i ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy okazały się świadczeniami nienależnymi, gdyż przysługują one wyłącznie żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, a skarżący nie został ostatecznie zwolniony z zawodowej służby wojskowej z dniem 31 maja 2003 r. i w tej sytuacji wyrównanie uposażenia za okres od dnia 1 czerwca 2003 r. do dnia 30 kwietnia 2006 r. odbyło się z uwzględnieniem kwot odprawy i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy wypłaconych w maju 2003 r. w związku z nieskutecznym zwolnieniem z zawodowej służby wojskowej. Natomiast żaden przepis nie przewiduje prawa do zachowania przez żołnierza zawodowego otrzymanych wcześniej świadczeń z tytułu zwolnienia żołnierza z zawodowej służby w czasie późniejszego stwierdzenia nieważności decyzji o zwolnieniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00