Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2009 r., sygn. II OSK 190/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie Sędzia NSA Bożena Walentynowicz ( spr. ) Sędzia NSA Zdzisław Kostka Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 października 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 895/07 w sprawie ze skargi H. H. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 3 października 2007 r., sygn. akt VI SA/Wa 895/07, w sprawie ze skargi H. H. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2007 r. w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską - uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję oraz stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu.

W uzasadnieniu stanowiska Sąd ten przedstawił następujące okoliczności faktyczne i prawne.

Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku decyzją z dnia [...] stycznia 2007 r., na podstawie art. 20 oraz art. 18 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz.U. 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.), cofnął H. H. pozwolenie na broń palną myśliwską. W uzasadnieniu organ podniósł, że powziął wiadomość o toczącym się przeciwko H. H. postępowaniu karnym o przestępstwo z art. 178a § 1 kodeksu karnego, a mianowicie o to, że w dniu 5 sierpnia 2006 r. prowadził samochód osobowy znajdując się w stanie nietrzeźwości.

Komendant Główny Policji, w wyniku rozpoznania odwołania wniesionego przez H. H., decyzją z dnia [...] kwietnia 2007 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu organ podniósł, że z materiału dowodowego bezspornie wynika, że strona popełniła przestępstwo skierowane przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, którego jednym ze znamion jest stan nietrzeźwości sprawcy. Faktu tego strona nie kwestionuje, podając w swoim piśmie z dnia 21 marca 2007 r. okoliczności, w jakich doszło do jego popełnienia. Organ II instancji zwrócił uwagę, że posiadacze broni dysponują prawem, które - ze względu na możliwe skutki użycia broni - ma ścisły związek ze sferą ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Nie jest więc obojętne dla interesu publicznego czy osoba prawo to posiadająca, przestrzega ładu prawnego. Przestrzeganie prawa przez posiadacza pozwolenia na broń daje bowiem także gwarancję, iż również w zakresie posiadania i używania broni palnej, nie naruszy on norm prawnych i nie użyje broni w sposób, o którym mowa w art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy. Organ wskazał, że oceny tej nie zmieniają, uzyskane w trybie art. 136 K.p.a., dodatkowe dowody takie jak pozytywna opinia o H. H. z miejsca zamieszkania, PZŁ oraz ostatniego miejsca pracy (jest on emerytowanym pracownikiem Lasów Państwowych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00