Wyrok NSA z dnia 1 września 2009 r., sygn. I OSK 1177/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędzia WSA del. Iwona Kosińska (spr.) Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 1 września 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej PKP S.A. w Warszawie Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 maja 2008r. sygn. akt I SA/Wa 193/08 w sprawie ze skargi PKP S.A. w Warszawie na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] listopada 2007r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia mienia państwowego z mocy prawa przez gminę oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 27 maja 2008 r. sygn. akt I SA/Wa 193/08 oddalił skargę Polskich Kolei Państwowych S.A. w Warszawie na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia mienia Skarbu Państwa z mocy prawa przez gminę.
W uzasadnieniu wyroku przedstawiono następujący stan faktyczny sprawy:
Wojewoda Dolnośląski decyzją z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...], działając na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191, ze zm.) stwierdził nabycie z mocy prawa przez Gminę Świebodzice, nieodpłatnie prawa własności nieruchomości położonej w Świebodzicach, oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...]. W uzasadnieniu decyzji Wojewoda podkreślił, że postępowanie wyjaśniające potwierdziło, iż przedmiotowa nieruchomość w dniu 27 maja 1990 r. należała, w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. do terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego i nie pozostawała w zarządzie przedsiębiorstwa państwowego. Organ pierwszej stwierdził także, że Polskie Koleje Państwowe S.A. nie mogą wywodzić, że przedsiębiorstwo państwowe dysponowało prawem zarządu jedynie z ogólnie obowiązującego aktu normatywnego, ani też z faktycznego posiadania lub władania nieruchomością.