Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2014 r., sygn. I OSK 704/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędziowie NSA Małgorzata Borowiec del. NSA Janusz Furmanek (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Dominika Człapińska po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej PKP Spółki Akcyjnej z siedzibą w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2012 r. sygn. akt I SA/Wa 1268/12 w sprawie ze skargi PKP Spółki Akcyjnej z siedzibą w Warszawie na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] maja 2012 r. nr [...] w przedmiocie nabycia mienia państwowego z mocy prawa przez gminę oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 grudnia 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi Polskich Kolei Państwowych Spółki Akcyjnej z siedzibą w Warszawie (dalej: PKP) na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] maja 2012 r. (znak [...]) w przedmiocie nabycia mienia państwowego z mocy prawa przez gminę oddalił skargę.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Na wniosek PKP Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie zostało wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji w trybie art. 200 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz.U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651) [dalej: ustawa o gospodarce nieruchomościami], stwierdzającej nabycie z mocy prawa, z dniem [...] grudnia 1990 r., przez PKP, prawa użytkowania wieczystego gruntu Skarbu Państwa, położonego w jednostce ewidencyjnej W., obręb Ł., oznaczonego jako działki nr 2130/1 i 2130/2. Postanowieniem z [...] sierpnia 2010 r. zawieszono z urzędu postępowanie uwłaszczeniowe, do czasu zakończenia postępowania komunalizacyjnego. W toku postępowania prowadzonego przed organem I instancji wskazano, że PKP, powołując się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 września 2010 r., sygn. akt. I OSK 1401/09, który dopuszcza możliwość powstania tytułu prawnego do nieruchomości dla określonej jednostki państwowej z mocy przepisów regulujących jej powstanie i funkcjonowanie, wywodzą prawo zarządu swojego poprzednika prawnego do wyżej wymienionych działek z rozporządzenia Prezydenta RP z 24 września 1926 r. o utworzeniu przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" (Dz.U z 1948 r., Nr 43, poz. 312). W ocenie Wojewody Małopolskiego, powołany wyrok pozostaje w sprzeczności z utrwalonym od dłuższego czasu orzecznictwem NSA, w którym przyjmuje się, że owe przepisy mogą jedynie stanowić podstawę do ustalania przez właściwe organy prawno-rzeczowych tytułów do poszczególnych i konkretnie oznaczonych składników mienia ogólnonarodowego w drodze aktów zindywidualizowanych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right