Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 14 maja 2007 r., sygn. I OSK 1247/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędzia WSA del. Ewa Kwiecińska Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 14 maja 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 5 grudnia 2005 r. sygn. akt II SA/Kr 2059/03 w sprawie ze skargi T. J. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zasiłku przedemerytalnego 1. oddala skargę kasacyjną. 2. przyznaje od Skarbu Państwa na rzecz adwokata R. S. kwotę 292,80 (słownie : dwieście dziewięćdziesiąt dwa złote osiemdziesiąt groszy) zł - wraz z podatkiem od towaru i usług - tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu oraz kwotę 160 zł tytułem zwrotu kosztów przejazdu.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 5 grudnia 2005 r sygn. akt IISA/Kr 2059/ 03. oddalił skargę T. J. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku przedemerytalnego. Wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy.

Wojewoda Małopolski powołaną decyzją utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z [...] w przedmiocie odmowy przyznania skarżącemu prawa do zasiłku przedemerytalnego od dnia 18 czerwca 2003r. W uzasadnieniu podał, że decyzją z 16 kwietnia 2002r Starosta [...] uznał T. J. z dniem 8 kwietnia 2002r za osobę bezrobotną i od 16 kwietnia 2002r przyznał mu zasiłek dla bezrobotnych. Kolejną decyzją z 16 października 2002r orzekł o utracie przez skarżącego prawa do tego świadczenia z uwagi na upływ maksymalnego okresu jego pobierania. Dnia 17 czerwca 2003r T. J. wystąpił o przyznanie mu prawa do zasiłku przedemerytalnego. Starosta [...] decyzją z dnia [...] wniosek ten rozpatrzył negatywnie. W odwołaniu skarżący domagał się przyznania mu prawa do zasiłku przedemerytalnego " w drodze wyjątku", wskazując, że do dnia 31 maja 2001r pracował w [...] Zakładach Przemysłu Skórzanego [...], a następnie, po ogłoszeniu ich upadłości, w spółce Zakład Produkcyjny [...], do dnia 31 marca 2002 r. Ogłaszając upadłość, firma nie poinformowała go o możliwości ubiegania się o zasiłek przedemerytalny, natomiast nowy pracodawca nie dotrzymał obietnic odnośnie jego dalszego zatrudnienia. Powyższe odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie, gdyż prawo do zasiłku przedemerytalnego (lub świadczenia przedemerytalnego) na zasadach określonych w art. 37j ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56, ze zm.), przysługuje bezrobotnym, którzy spełnili warunki do jego nabycia do dnia 12 stycznia 2002 r. Art. 37j, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 r., stanowił, że zasiłek przedemerytalny przysługuje osobie spełniającej warunki do przyznania statusu bezrobotnego i prawa do zasiłku oraz posiadającej okres uprawniający do emerytury, jeżeli posiada ona okres uprawniający do zasiłku wynoszący 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn lub okres uprawniający do zasiłku wynoszący 25 lat dla kobiet i 30 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat wykonywania prac uznanych w przepisach emerytalnych za zatrudnienie w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Skarżący zarejestrował się jako osoba bezrobotna w dniu 8 kwietnia 2002 r., a zatem w okresie obowiązywania od 6 lutego 2002r nowej w wersji ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, nieprzewidującej już instytucji zasiłku przedemerytalnego

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00