Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 kwietnia 2007 r., sygn. I OSK 1239/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zbigniew Rausz Sędziowie sędzia NSA Izabella Kulig -Maciszewska sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 27 kwietnia 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 marca 2006 r. sygn. akt IV SA/Gl 405/04 w sprawie ze skargi Z. D. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie statusu bezrobotnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 marca 2006 r., sygn. akt IV SA/Gl 405/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Z. D. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie statusu bezrobotnego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności.

Działający z upoważnienia Prezydenta Miasta [..] Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w [...] decyzją z dnia [...] Nr [...], w oparciu o art. 6 pkt 15 lit. a i b w związku z art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. d i art. 37k ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 514) odmówił Z. D. przyznania statusu osoby bezrobotnej i prawa do świadczenia przedemerytalnego.

Zdaniem Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w [..], wnioskodawca przekazując umową darowizny na rzecz małoletniej córki prawo własności nieruchomości rolnej o powierzchni 5,56 ha fizycznych i 2,95 ha przeliczeniowych, stał się posiadaczem zależnym tej nieruchomości w rozumieniu art. 336 k.c., a wynikało to z zapisu § 7 umowy darowizny, który wskazuje, iż darczyńcy, Z. D. i jego małżonka pozostali nadal posiadaczami nieruchomości rolnej zobowiązując się do jej wydania obdarowanej dopiero po dojściu przez nią do pełnoletniości. Okoliczność ta stwarzała uzasadnione domniemanie istnienia władztwa dotychczasowych właścicieli nad gospodarstwem rolnym dziecka, czyli posiadaniem zależnym i w zestawieniu z art. 2 ust. 1 pkt. 2 lit. d ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu wyklucza przyznanie wnioskodawcy statusu osoby bezrobotnej. Z punktu widzenia art. 5 k.c. organ uznał umowę darowizny nieruchomości rolnej małoletniemu dziecku za nadużycie prawa i nie powinno korzystać z ochrony prawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00