Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2007 r., sygn. I OSK 1263/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędziowie NSA Izabella Kulig - Maciszewska (spr.) Anna Lech Protokolant Aleksandra Żurawicka po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. Polska Sp. z o. o. w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2006 r. sygn. akt IV SA/Wr 305/05 w sprawie ze skargi R. Polska Sp. z o. o. w [...] na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy we Wrocławiu z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nakazu zapewnienia pracownikom możliwości odpoczynku w pozycji siedzącej w pobliżu miejsca pracy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2006 r. sygn. akt IV SA/Wr 305/05, oddalił skargę "R. Polska" Sp. z o.o. w [...] na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy we Wrocławiu z dnia [...] Nr [...], w przedmiocie nakazania zapewnienia pracownikom możliwości odpoczynku w pozycji siedzącej w pobliżu miejsca pracy.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy.

Decyzją Okręgowego Inspektora Pracy we Wrocławiu z dnia [...], nr [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, oraz art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 6 marca 1981 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1362 ze zmianami), po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez R. Polska Sp. z o.o. w [...], ul. [...] od decyzji nr 1 zawartej w nakazie z dnia [...] nr [...], w brzmieniu:

"Pracownikom, świadczącym prace w halach produkcyjnych w [...], wymagające wykonywania ich stale w pozycji stojącej lub chodzenia, zapewnić możliwość odpoczynku w pozycji siedzącej w pobliżu miejsca pracy", postanowiono utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję.

W motywach uzasadnienia tej decyzji, stwierdzono, że inspektor pracy przeprowadzający kontrolę w zakładzie stwierdził, na podstawie obserwacji procesu pracy, że na stanowiskach pracy w halach produkcyjnych w [...], przy pracach wymagających wykonywania ich stale w pozycji stojącej lub chodzenia (np. w Odlewni, w Dziale Kontroli Jakości) nie zapewniono pracownikom możliwości odpoczynku w pobliżu miejsca pracy w pozycji siedzącej. W wyniku stwierdzenia powyższego stanu faktycznego oraz w oparciu o brzmienie § 49 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650), który stanowi, że "przy wykonywaniu pracy wymagającej stale pozycji stojącej lub chodzenia należy zapewnić pracownikom możliwość odpoczynku w pobliżu miejsca pracy w pozycji siedzącej" inspektor pracy nakazał zapewnić pracownikom wykonującym stale prace w pozycji stojącej, możliwość odpoczynku w pozycji siedzącej w pobliżu miejsca pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00