Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 padziernika 2006 r., sygn. I OSK 566/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA: Izabella Kulig-Maciszewska Sędziowie NSA Leszek Włoskiewicz Małgorzata Pocztarek (spr.) Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 20 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Podkarpackiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 21 grudnia 2005r. sygn. akt II SA/Rz 937/04 w sprawie ze skargi M. O. na decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia przedemerytalnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia na rzecz Wojewody Podkarpackiego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 21 grudnia 2005 r., sygn. akt II SA/Rz 937/04 uchylił decyzję Wojewody Podkarpackiego z dnia [...], nr [...] i poprzedzającą ją decyzję Starosty Powiatu [...] z dnia [...], nr [...] oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku.

W uzasadnieniu wyroku zawarto następujące ustalenia faktyczne i ich ocenę prawną.

Wojewoda Podkarpacki decyzją z dnia [...], nr [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty Powiatu [...] z dnia [...], nr [...] w sprawie odmowy przyznania M. O. prawa do świadczenia przedemerytalnego. W uzasadnieniu swej decyzji organ odwoławczy wskazał, że decyzja Starosty Powiatu [...] odmawiająca przyznania M. O. świadczenia przedemerytalnego jest zgodna z przepisami prawa i z tego względu odwołanie nie mogło być uwzględnione. W szczególności organ podkreślił, że M. O. nie może mieć ustalonego prawa do świadczenia przedemerytalnego, bowiem nie spełnia określonych prawem warunków. Jednym z nich jest co najmniej 6-miesięczny okres zatrudnienia u pracodawcy przed rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. M. O. przepracowała w Centrali Materiałów Budowlanych [...] Spółka z o.o. w [...] tylko 4 miesiące i 29 dni. Wcześniejsze zatrudnienie w [...] Centrali Materiałów Budowlanych S.A. w [...] nie może być zaliczone do ogólnego okresu zatrudnienia, o którym mowa w art. 37k ust. 1 pkt 2 ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2003 r. Nr 58, poz. 514 ze zm.), gdyż było to zatrudnienie u innego pracodawcy, a to nie pozwala ustalić prawa do świadczenia przedemerytalnego. Wojewoda Podkarpacki wyraźnie podkreślił w uzasadnieniu decyzji, że odwołująca się pracowała u różnych pracodawców, a jej zwolnienie przed nabyciem prawa do świadczenia przedemerytalnego nie pozwala ustalić 6-miesięcznego okresu zatrudnienia przez zsumowanie okresów pracy w [...] S.A. w [...] i [...] Sp. z o.o. w [...]. W ocenie organu, niemożność łączenia obu okresów zatrudnienia wynika stąd, że odwołująca była zatrudniona u innych pracodawców, co w świetle treści wypisu z rejestru nie budzi żadnej wątpliwości. Ta okoliczność przesądziła o utrzymaniu w mocy odmownej decyzji Starosty Powiatu [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00