Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2006 r., sygn. I OSK 760/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.), Sędziowie NSA Wojciech Chróścielewski, Tomasz Zbrojewski, Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2006r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 listopada 2004r. sygn. akt II SA/Wa 933/04 w sprawie ze skargi J. Z. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie świadczenia przedemerytalnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 22 listopada 2004 r. sygn. akt II SA /Wa 933/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. Z. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie świadczenia przedemerytalnego .

Wyrok ten wydano w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy :

Decyzją z dnia [...] nr [...] Starosta R. orzekł o odmowie przyznania J. Z. prawa do świadczenia przedemerytalnego. Organ wskazał w uzasadnieniu takiego stanowiska, iż strona nie spełnia przesłanek z art. 37 k ust.1 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, gdyż legitymuje się jedynie stażem pracy w wysokości 34 lata i 3 dni.

W wyniku odwołania J. Z., Wojewoda Mazowiecki rozpatrując niniejszą sprawę, decyzją nr [...] z dnia [...] utrzymał wspomnianą wyżej decyzję w mocy. Organ odwoławczy uznając, iż Starosta R. w zaskarżonej decyzji prawidłowo ustalił dla skarżącego okres uprawniający do emerytury tj. 34 lata i 3 dni, w szczególności słusznie w zaskarżonej decyzji odmówiono uwzględnienia okresu pracy skarżącego w gospodarstwie rolnym. Dodatkowo podniósł, iż co prawda z zeznań świadków wynika, że skarżący zamieszkiwał w przedmiotowym gospodarstwie, niemniej te okoliczności nie

zostały potwierdzone stosownym zaświadczeniem Urzędu Gminy.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie J. Z. wnosił o uchylenie powyższej decyzji , zarzucając jej naruszenie art. 1 ust. 1 pkt 2 oraz art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wyliczaniu okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy ( Dz. U. z 1990 r., nr 54 , poz. 310 ) poprzez niezastosowanie tych przepisów , co miało wpływ na wynik sprawy oraz zarzucając naruszenie art. 37 k ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnianiu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2003 r. nr 58 , poz. 514) przez jego niezastosowanie . Zdaniem skarżącego organ wadliwie wyliczył jego okres pracy , pomijając okres pracy , świadczonej po ukończeniu przez niego 16 lat , w gospodarstwie rolnym babci i wujostwa od dnia 12 stycznia 1964 r. do dnia 31 lipca 1967 r., który to okres pracy został potwierdzony stosownym zaświadczeniem Urzędu Gminy w J.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00