Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2006 r., sygn. II OSK 119/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Gorczycka - Muszyńska Sędziowie Alicja Plucińska - Filipowicz /spr./ Halina Kuśmirek Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. i B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 14 września 2005 r. sygn. akt II SA/Gd 1015/02 w sprawie ze skargi H. i B. S. na decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku z dnia [...] kwietnia 2002 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku, 2. zasądza od Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku na rzecz H. i B. S. kwotę 800 (słownie: osiemset ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 14 września 2005 r. sygn. akt II SA/Gd 1015/02 po rozpoznaniu skargi H. i B. S. na decyzję Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku z dnia [...] kwietnia 2002 r. utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] października 2001 r. o nakazaniu na podstawie art. 37 ust. 1 pkt 1 H. S. rozbiórki wybudowanego na działce nr [...] w Ł. parterowego drewnianego domku letniskowego o pow. 30,1m2 - oddalił skargę.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że w toku postępowania administracyjnego ustalono, iż przedmiotowy domek letniskowy został wybudowany samowolnie w 1967 roku a następnie na początku lat siedemdziesiątych został rozbudowany. Zgodnie z art. 103 ust. 2 ustawy Prawo budowlane z 1994 r. do obiektów, których budowa została zakończona przed wejściem w życie tej ustawy /1 stycznia 1995 r./. stosuje się przepisy dotychczasowe. W myśl art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane /dz. U. Nr 38, poz. 229 ze zm./ na wszystkie roboty budowlane wymagane było pozwolenie na budowę, z wyjątkiem rozbiórek. Skoro przedmiotowy obiekt wybudowano przed dniem 1 stycznia 1995 r., ma w sprawie zastosowanie art. 37 ust. 1 Prawa budowlanego. Organ orzekający uznał, że inwestor dopuścił się samowoli budowlanej a ponadto obiekt został postawiony na gruncie stanowiącym teren upraw rolnych, co powoduje brak zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00