Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2006 r., sygn. II OSK 786/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia NSA Otylia Wierzbicka Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 27 października 2006r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych B. i S. S. oraz C. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 sierpnia 2005 r. sygn. akt IV SA/Wa 1015/04 w sprawie ze skargi R. P., C. P., A. P., S. R., Z. M., M. S., B. i S. S., E. H., W. M., T. J. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] października 2004 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia lokalizacji drogi ekspresowej oddala skargi kasacyjne

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 18 sierpnia 2005 r. sygn. akt IV SA/Wa 1015/04 oddalił skargę R. P., C. P., A. P., S. R., Z. M., M. S., B. i S. S., E. H., W. M., T. J. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] października 2004 r. utrzymującą w mocy decyzję Nr [...] z dnia [...] lipca 2004 r., którą Wojewoda Mazowiecki na wniosek Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Warszawie, ustalił lokalizację drogi ekspresowej S7 na odcinku Białobrzegi - Jedlińsk od km 443+895 do km 459+594 (od miejsca włączenia nowo wybudowanej obwodnicy do m. Jedlińsk, do połączenia z istniejącym 2-jezdniowym odcinkiem), zatwierdził projekt podziału nieruchomości na potrzeby powyższej inwestycji i nadał niniejszej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Skargi kasacyjne od powyższego wyroku wnieśli B. i S. S. oraz C. P.

Jak wynika z akt sprawy, C. P. oraz B. i S. S. podobnie, jak i inni uczestnicy postępowania, składali wnioski i opowiadali się za urządzeniem jednego kompleksowego Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) zlokalizowanego w sąsiedztwie "Z." poszerzonego o tereny nieruchomości należących również do innych właścicieli. B. i S. S. proponowali włączenie do MOP ich działek, na których wybudowali motel z restauracją "V". Ponieśli w związku z tą inwestycją duże nakłady finansowe i mają poparcie Rady Miasta i Gminy B. oraz Burmistrza. Mając na uwadze wcześniejsze zalecenia inwestora, iż "należy dążyć do urządzenia jednego układu komunikacyjnego przez obydwu inwestorów, tj. Państwa J. i S.", ci ostatni wraz z innymi sąsiadami zlecili opracowanie koncepcji kompleksowego MOP. Proponowany dojazd do motelu "V" drogą zbiorczą jest nie do przyjęcia, jest skomplikowany i ma odległość ok. 1450 m. To spowoduje, że będą zmuszeni zrezygnować z prowadzenia tej działalności, co pozbawi ich środków do życia, gdyż jest to jedyne źródło utrzymania dla rodziny. Zamknięcie motelu spowoduje też utratę miejsc pracy przez ok. 20 osób.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00