Wyrok NSA z dnia 16 marca 2006 r., sygn. II GSK 390/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba, Sędziowie NSA Jan Grabowski (spr.), Małgorzata Korycińska, Protokolant Aleksandra Kuc, po rozpoznaniu w dniu 16 marca 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 25 lipca 2005 r. sygn. akt II SA/Op 298/04 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia 08 czerwca 2004 r. Nr [...] w przedmiocie sprzedaży napojów alkoholowych oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 25 lipca 2005 r., sygn. akt II SA/Op 298/04 została uchylona decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia 8 czerwca 2004 r., Nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Prezydenta Miasta O. z dnia 20 kwietnia 2004 r. Organ I instancji odmówił wydania zezwolenia J. K. na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa i powyżej 4,5% alkoholu przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży, w lokalu gastronomicznym "A.", powstałym po przebudowie dawnej bramy wjazdowej do nieruchomości położonej przy ulicy [...] w O.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podkreślił, że przy rozstrzyganiu sprawy organy obu instancji uwzględniły przepisy art. 18 ust. 6 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231) zwana dalej ustawą o wychowaniu w trzeźwości. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych winien legitymować się dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu stanowiącego punkt sprzedaży alkoholu. Organ administracyjny I instancji stwierdził, iż lokal powstały po przebudowie bramy wjazdowej jest współwłasnością członków wspólnoty mieszkaniowej i to było przyczyną decyzji odmownych obu organów. Zdaniem organu uprawnienie strony do wyłącznego korzystania z lokalu, w którym miałaby być prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych powstanie dopiero po zniesieniu współwłasności na drodze sądowej. Zdaniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego J. K. wystąpił z wnioskiem o wydanie stosownego zezwolenia, które dotyczyło sprzedaży napojów alkoholowych w dwóch odrębnych punktach sprzedaży, albowiem punkty te mieszczą się w dwóch samodzielnych lokalach użytkowych wskazanych przez stronę jako lokal gastronomiczny A. Wymagałaby więc taka sytuacja wydania dwóch oddzielnych decyzji administracyjnych w tym przedmiocie.