Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2009 r., sygn. II OSK 1939/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Bożena Walentynowicz (spr.) Sędziowie sędzia NSA Krystyna Borkowska sędzia del. WSA Bogusław Cieśla Protokolant Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w likwidacji we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 lipca 2008 r. sygn. akt VII SA/Wa 325/08 w sprawie ze skargi Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w likwidacji we W. na decyzję Ministra Zdrowia z [...] 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 30 lipca 2008 r., sygn. akt VII SA/Wa 325/08, oddalił skargę Likwidatora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Likwidacji we W. na decyzję Ministra Zdrowia z [...] 2007 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, że Wojewoda L. decyzją z [...] 2006 r. orzekł wykreślenie [...] 2006 r. z rejestru zakładów opieki zdrowotnej, zakładu pn. Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej w Likwidacji we W. wpisanego do rejestru pod numerem księgi rejestrowej [...], w związku z wnioskiem o wykreślenie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej - Nowego Szpitala we W. złożonym przez Starostę Powiatu N. i Likwidatora zakładu z powodu likwidacji zakładu zgodnie z Uchwałą nr [...] Rady Powiatu N. z [...] 2006 r.
W [...] 2007 r. Starosta Powiatu N. złożył wniosek o stwierdzenie nieważności powyższej decyzji podnosząc, że powołana w decyzji Uchwała Rady Powiatu o likwidacji zakładu przewiduje w § 6 ust. 2 prowadzenie czynności likwidacyjnych do [...] 2010 r. i stanowi o postawieniu zakładu w stan likwidacji, a nie o jego likwidacji.
Zakład zakończył jedynie prowadzenie działalności polegającej na świadczeniu usług zdrowotnych, nie zostały jednak zakończone czynności likwidacyjne, tj. w dalszym ciągu istnieje wyodrębniona masa majątkowa, w skład której wchodzą między innymi prawa własności, wierzytelności, zobowiązania i zlikwidowanie majątku wymaga podjęcia szeregu czynności likwidacyjnych. Samo zaprzestanie udzielania świadczeń zdrowotnych nie stanowi przesłanki wykreślenia z rejestru prowadzonego przez wojewodę. Nadto zakład prowadzi w dalszym ciągu działalność w postaci wydzierżawiania mienia nieruchomego stanowiącego jego własność na rzecz podmiotu prowadzącego w tych nieruchomościach niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, na co zezwala statut zakładu.