Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 lipca 2005 r., sygn. OSK 1835/04

Skoro przepis art. 106 par. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. nr 153 poz. 1270 ze zm./ nie daje podstaw do dopuszczenia w postępowaniu sądowoadministracyjnym dowodu z dokumentu, który w istocie ma charakter opinii biegłego to tym bardziej, jako niedopuszczalne należało ocenić próbę zgłoszenia przez stronę dowodu z "dokumentu", który de facto stanowił zeznania świadka.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. Zakładów Materiałów Opatrunkowych S.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 24 czerwca 2004 r., SA/Bd 3351/03 w sprawie ze skargi Elżbiety P. na postanowienie Wojewody K.-P. z dnia 24 października 2003 r., (...) w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania - oddala skargę kasacyjną.


UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2003 r. Prezydent Miasta T. wydał decyzję w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia T. Zakładom Materiałów Opatrunkowych S.A. z siedzibą w T. pozwolenia na budowę "Centrum Dystrybucyjnego" na terenie położonym przy ul. O. 3 - O. 3 - P. 39 w T. (...).

Odpis powyższej decyzji został doręczony w dniu 22 września 2003 r. sąsiadce skarżącej Elżbiety P. - Joannie H., która pokwitowała osobiście odbiór przesyłki, zobowiązując się do jej przekazania. W tym czasie Elżbieta P. przebywała za granicą. Po powrocie do Polski sporządziła w dniu 6 października 2003 r. odwołanie od ww. decyzji i wniosła je następnego dnia do Wojewody K.-P. za pośrednictwem Prezydenta Miasta T. /składając pismo w Urzędzie Miasta T./.

W dniu 24 października 2003 r. Wojewoda K. - P. wydał postanowienie (...), którym na mocy art. 123 par. 1 i art. 134 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego /t.j. Dz.U. 2000 nr 98 poz. 1071 ze zm./ stwierdził uchybienie przez Elżbietę P. terminu do wniesienia odwołania. Podniósł w szczególności, iż zgodnie z art. 129 par. 1 Kpa strona postępowania może wnieść odwołanie od decyzji wydanej przez organ I instancji w terminie 14 od dnia doręczenia jej odpisu. Skoro zaś w dniu 22 września 2003 r. doręczono sąsiadce skarżącej Elżbiety P. - Joannie H. odpis decyzji, to termin do wniesienia od niej odwołania upłynął w dniu 6 października. Organ wskazał ponadto, iż zgodnie z art. 43 Kpa w przypadku nieobecności adresata lub dorosłego domownika w domu może być zastosowane tzw. doręczenie zastępcze, które pociąga za sobą skutki doręczenia zwykłego. Równocześnie zauważył, iż w swoim odwołaniu Elżbieta P. nie zawarła wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia środka odwoławczego, o którym jest mowa w art. 58 Kpa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00