Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 marca 2005 r., sygn. OSK 1107/04

1. Ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego o określonych gabarytach, a w tym wysokości obiektu, powoduje, że w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę właściciele sąsiednich domów jednorodzinnych nie mogą zasadnie zarzucić, iż sporny obiekt nie jest dostosowany do otoczenia i krajobrazu, bowiem "stanowi blokowisko" w sytuacji, gdy realizacja inwestycji nie narusza jakiegokolwiek przepisu prawa ani też interesu prawnego skarżących.

2. Jeżeli strona mająca w tym interes prawny wywodzi, iż nie został spełniony warunek dostosowania projektowanego obiektu do otoczenia i krajobrazu, zaś organ orzekający tego zarzutu nie podziela, służy stronie prawo zgłoszenia odpowiedniego wniosku dowodowego na postawie art. 78 par. 1 Kpa np. przeprowadzenie dowodu z opinii rzeczoznawcy.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 01 marca 2005 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej "D." Sp. z o.o. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 maja 2004 r. 7/IV SA 1129/03, 7/IV SA 1130/03 w sprawie ze skargi Danuty R.-S., Bogdana S. i Roberta S. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia 7 marca 2003 r. (...) w przedmiocie pozwolenia na budowę - uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; (...).


UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skarg Danuty R.-S., Bogdana S. i Roberta S. uchylił decyzję Wojewody M. z dnia 7 marca 2003 r. (...) utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Gminy P. z dnia 27 maja 2002 r. w przedmiocie pozwolenia na budowę.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał, iż w postępowaniu odwoławczym zarzucano, że decyzja organu pierwszej instancji nie jest zgodna z warunkami decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z której wynika, że inwestycja winna podnosić atrakcyjność terenu nie kolidując z przeznaczeniem podstawowym oraz być dostosowana do charakteru danego terenu. Architektura obiektu winna być opracowana w kontekście otoczenia i jego możliwości, zaś plan zagospodarowania ma uwzględniać elementy małej architektury i krajobrazu, natomiast projektowana budowa w ocenie stron będących właścicielami sąsiednich nieruchomości jest "typowym blokowiskiem". Zarzucano także uciążliwości wynikające z usytuowania parkingu a także ograniczenie dostępu światła do nieruchomości odwołujących się. Wojewoda M. po rozpoznaniu odwołań wniesionych od decyzji organu pierwszej instancji utrzymał ją w mocy stwierdzając, iż nie narusza przepisów prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00