Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała składu 5 sędziów NSA z dnia 19 maja 2003 r., sygn. OPK 32/02

Od decyzji umarzającej postępowanie administracyjne i przekazującej sprawę o rozgraniczenie z urzędu sądowi, wydanej na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne /Dz.U. 2000 nr 100 poz. 1086 ze zm./, służy stronie prawo wniesienia odwołania do samorządowego kolegium odwoławczego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie przy udziale prokuratora Ryszarda Walczaka, prokuratora Prokuratury Krajowej w sprawie z odwołań Emila M., Roberta M., Andrzeja M. od decyzji Burmistrza Gminy i Miasta T. z dnia 23 września 2002 r. (...) w przedmiocie umorzenia postępowania w przedmiocie ustalenia granicy pomiędzy nieruchomościami po rozpoznaniu w dniu 19 maja 2003 r. na posiedzeniu jawnym pytania prawnego pełnego składu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R., zgłoszonego na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych /Dz.U. 2001 nr 79 poz. 856 ze zm./, o następującym brzmieniu:

Czy od decyzji umarzającej postępowanie administracyjne i przekazującej sprawę z urzędu do rozpatrzenia sądowi, o jakiej mowa w art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne /t.j. Dz.U. 2000 nr 100 poz. 1086 ze zm./ wydanej w sprawie o rozgraniczenie nieruchomości służy prawo wniesienia odwołania do samorządowego kolegium odwoławczego?

podjął następującą uchwałę:


UZASADNIENIE

Pełny skład Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R., na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych /Dz.U. 2001 nr 79 poz. 856 ze zm./ wystąpił do Naczelnego Sądu Administracyjnego o udzielenie odpowiedzi na pytanie prawne przytoczone w sentencji uchwały.

Przedstawione zagadnienie prawne wyłoniło się na tle następujących okoliczności sprawy.

Postanowieniem z dnia 28 czerwca 2002 r. Burmistrz Miasta i Gminy T. wszczął z urzędu postępowanie rozgraniczeniowe celem ustalenia przebiegu granicy między położonymi w T. nieruchomościami: działką Nr 981/1 stanowiącą własność Gminy T. a działką Nr 980 stanowiącą własność Andrzeja M., Emila M. i Roberta M. Po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego decyzją z dnia 23 września 2002 r. Burmistrz Miasta i Gminy T., powołując się na art. 34 ust. 2 ustawy z 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne /Dz.U. 2000 nr 100 poz. 1086 ze zm./ umorzył postępowanie w sprawie i przekazał ją z urzędu do rozpatrzenia sądowi powszechnemu. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w postępowaniu administracyjnym nie doszło do zawarcia między stronami ugody i nie można było ustalić przebiegu granicy ani na podstawie zebranych dowodów, ani na podstawie zgodnego oświadczenia stron. Stąd geodeta dokonał tymczasowego utrwalenia punktów granicznych, a organ wynikły spór co do przebiegu granicy przekazał do rozpatrzenia sądowi. Od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. wnieśli odwołanie - zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji - Emil M., Robert M. i Andrzej M., zarzucając organowi naruszenie przepisów procedury administracyjnej poprzez nieskuteczne przeprowadzenie przez geodetę rozprawy rozgraniczeniowej wobec nieprawidłowego powiadomienia stron o terminie rozprawy. Zdaniem odwołujących się, organ I instancji wadliwie umorzył postępowanie w sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00