Wyrok NSA z dnia 31 sierpnia 2000 r., sygn. V SA 1758-1759/99
Zagrożenie karą za uchylanie się od służby wojskowej w zasadzie nie jest prześladowaniem w rozumieniu Konwencji dotyczącej statusu uchodźców, sporządzonej w Genewie dnia 28 lipca 1951 r. /Dz.U. 1991 nr 119 poz. 515 i 516/. Prześladowanie w rozumieniu Konwencji Genewskiej wystąpi wówczas, gdy konsekwencje w razie odmowy pełnienia służby wojskowej, grożące osobie ubiegającej się o status uchodźcy związane są prześladowaniami na przykład z powodu wyznawanej religii.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Henrika M. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia 11 sierpnia 1999 r. (...) oraz skarg Mariety M., Armena M. i Granusza M. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia 11 sierpnia 1999 r. (...) w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy - uchyla zaskarżone decyzje; (...).
UZASADNIENIE
We wnioskach o nadanie statusu uchodźcy obywatele Armenii, narodowości ormiańskiej, małżonkowie Henrik M. i Henrika M. oraz ich małoletnie dzieci Armen M. urodzony 12 listopada 1981 r. oraz Granusza M. urodzony 5 stycznia 1985 r. podnieśli, iż opuścili Armenię z przyczyn religijnych, gdyż są Świadkami Jehowy z tym, że Henrik M. ochrzczonym wyznawcą stanie się za kilka miesięcy. W Armenii Świadkowie Jehowi są prześladowani i nie są zwalniani od służby wojskowej. Po powrocie wnioskodawca Henrik M. oraz jego syn Armen M. zostaną powołani do wojska, podczas gdy pełnienie służby wojskowej jest sprzeczne z religijnymi przekonaniami Świadków Jehowy.