Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 sierpnia 2000 r., sygn. V SA 150/00

1. "Uzasadniona obawa przed prześladowaniem" w rozumieniu art. 1 ust. A pkt 2 Konwencji dotyczącej statusu uchodźców, sporządzonej w Genewie dnia 28 lipca 1951 r. /Dz.U. 1991 nr 119 poz. 515/, chociaż jest odczuciem subiektywnym, wymaga oceny według okoliczności zobiektywizowanych.

2. Szczególnie rażące jest zaliczanie na niekorzyść cudzoziemca ubiegającego się o status uchodźcy braku paszportu i nielegalność przyjazdu do Polski.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Hyesin O. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia 14 grudnia 1999 r. (...) w przedmiocie odmowy nadania statusu uchodźcy w Rzeczpospolitej Polskiej - uchyla zaskarżoną decyzję wraz z poprzedzającą ją decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 sierpnia 1999 r. (...). (...).


UZASADNIENIE

Hyesin O. obywatel Jugosławii narodowości albańskiej, złożył skargę na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z 14 grudnia 1999 r. (...) utrzymującą w mocy decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, mocą której odmówiono Skarżącemu statusu uchodźcy w Rzeczpospolitej Polskiej.

Zaskarżona decyzja uznaje, iż Skarżący, pochodzący z Kosowa, jest pochodzenia Albańczykiem, a więc pochodzi z grupy etnicznej, która obecnie dominuje w Kosowie i sprawuje tam polityczną władzę. W 1998 r., kiedy to Skarżący przybył do Polski, sytuacja była diametralnie odmienna i ludność albańska uchodziła za prześladowaną w Kosowie i ta okoliczność była przyczyną interwencji zbrojnej, zaś uchodźcy /w potocznym, nie "statusowym" znaczeniu tego słowa/ rekrutowali się spośród przede wszystkim Albańczyków, co dawało podstawy do wniosku, że była realna obawa o ich zinstytucjonalizowane prześladowania ze strony Serbów. W tej chwili ugrupowanie Ibrahima Rugovy /Skarżący należy to jego partii/ jest w Kosowie legalną partią, pretendująca do władzy. Skarżący przyjechał do Polski nielegalnie w 1998 r. /w styczniu lub marcu, nie jest wyjaśnione/, przez Czechy i usiłował /także nielegalnie/ przedostać się do Niemiec. Wówczas otrzymał decyzje o wydaleniu z terenu Rzeczpospolitej i został zatrzymany w ośrodku strzeżonym na okres niezbędny do wydalenia. Wówczas wystąpił w dniu 7 marca 1998 r. o nadanie mu statusu uchodźcy; wywiad aplikacyjny przeprowadzono w dniu 24 kwietnia tegoż roku. W sierpniu Skarżący otrzymał negatywną decyzję Ministra, zaś w grudniu 1999 r. - decyzję Rady do Spraw Uchodźców, będącą przedmiotem zaskarżenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00