Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 stycznia 1999 r., sygn. I SA/Wr 1590/97

1. Jeżeli ustawodawca nakazuje podatnikom grupować przychody i koszty ich uzyskania w celu ustalenia dochodu z poszczególnych źródeł przychodów, limit wydatków na reprezentację i reklamę prowadzoną w sposób niepubliczny określony w art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./, które mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w części nie przekraczającej 0,25 procent przychodu - musi być ustalany odnośnie do przychodu ze źródła, którego te wydatki dotyczą tzn. z działalności gospodarczej. Nie można zatem zgodzić się ze stanowiskiem, że limit ten powinien być ustalany z uwzględnieniem całości osiągniętych przez podatnika przychodów w trakcie roku podatkowego.

2. Wydatki poniesione na kampanię reklamową w postaci wysłania 50.000 listów reklamowych do losowo wybranych osób nie mogą zostać zaliczone do kosztów reklamy prowadzonej w inny publiczny sposób. Reklama jest prowadzona w sposób publiczny gdy może być dostępna /dostrzegalna/ przez nieokreśloną liczbę osób czyli jej odbiorcami może być potencjalnie nieograniczony, anonimowy krąg osób. Prowadzenie zatem reklamy w sposób zakrojony na szeroka skalę, lecz adresowany do określonej, nie anonimowej liczby odbiorców, znanych z imienia, nazwiska i adresu zamieszkania - nie spełnia kryterium uznania jej za prowadzoną w sposób publiczny.

UZASADNIENIE

Urząd Skarbowy na skutek złożenia przez Zbigniewa J. żądania skierowania na drogę postępowania podatkowego sprawy objętej wynikiem kontroli z dnia 11 grudnia 1995 r. wydanego przez Inspektora Kontroli Skarbowej Urzędu Kontroli Skarbowej, decyzją z dnia 7 października 1996 r. ustalił Zbigniewowi J. z tytułu świadczenia usług turystycznych zobowiązania w podatku obrotowym za okres od 1 stycznia 1993 r. do 4 lipca 1993 r. w kwocie 251.064.000 zł /przed denominacją/ oraz ustalił zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1993 r. w kwocie 459.721.000 zł /przed denominacją/, a także zryczałtowany podatek dochodowy w kwocie 209.872.000 /przed denominacją/ od otrzymanych odsetek od udzielonej pożyczki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00