Pięć podstawowych zasad bezpiecznej eksploatacji
Katarzyna Grabowska-Wawrzeniecka
ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB
W czasie targów Sawo 2010 ruszyła kampania dotycząca bezpieczeństwa eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków.
Szczególną uwagę kampania poświęca bezpiecznej konserwacji i naprawom. Zagadnienie jest bardzo ważne, ponieważ brak konserwacji może nie tylko skrócić czas funkcjonowania sprzętu lub budynków, ale także przyczynić się do wypadków pracowników i zagrożenia publicznego. Ponadto prace te wykonywane są w każdym zakładzie pracy, począwszy od biur (np. naprawy instalacji, mebli, sprzętu), poprzez niewielkie zakłady produkcyjne (np. naprawy maszyn, używanego sprzętu), do dużych fabryk, gdzie konieczne są okresowe przerwy w produkcji w celu konserwacji maszyn. Problem dotyczy także każdego budynku czy budowli.
Ważny jest sposób wykonywania prac konserwacyjnych. Dlatego podajemy, opierając się na wytycznych Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, pięć podstawowych zasad związanych z bezpiecznym prowadzeniem prac konserwacyjnych. Należą do nich:
1) planowanie,
2) praca w bezpiecznym środowisku,
3) używanie odpowiedniego sprzętu,
4) stosowanie bezpiecznych metod pracy,
5) sprawdzanie wykonanej pracy.
Zapewnienie bezpiecznej eksploatacji maszyn, urządzeń, budynków i środków transportu obejmuje wszelkie działania techniczne i administracyjne, których celem jest utrzymywanie ich w stanie gotowości do pełnienia właściwej funkcji.
Do czynności mających wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji można zaliczyć przeglądy, pomiary, wymianę części, regulację, naprawę, wykrywanie usterek i nieprawidłowości, serwisowanie.