Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-07-13

Jakie są zasady wypłacania dodatku za wysługę lat pracownikom samorządowym?

Dodatki stażowe do wynagrodzenia nie są dodatkami powszechnymi w tym znaczeniu, że nie przysługują automatycznie (tzn. z mocy powszechnie obowiązujących przepisów) u każdego pracodawcy. Pracownicy mają do nich prawo na podstawie przepisów szczególnych odnoszących się do ich zatrudnienia (np. służby mundurowe, nauczyciele) albo na mocy przepisów obowiązujących w danym zakładzie pracy (układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania).

Jedną z grup pracowników, którym przysługują różnego rodzaju dodatkowe składniki wynagrodzenia, są pracownicy samorządowi. Mają oni prawo m.in. do dodatku za wieloletnią pracę.
Jeden z pracowników naszego urzędu pracuje także u innego pracodawcy, u którego był zatrudniony już przez 8 lat przed rozpoczęciem pracy u nas. Czy okres pracy w tamtym zakładzie wliczamy do okresu, od którego zależy wysokość dodatku stażowego?
Nie. Mimo że jest to stosunkowo długi okres zatrudnienia, nie można go zaliczać do okresu uprawniającego do dodatku stażowego, ponieważ jest to zatrudnienie niezakończone. Wyłączenie to dotyczy jednak tylko niezakończonych okresów zatrudnienia.
Przykład
Pracownik przed zatrudnieniem w urzędzie X przez 5 lat pracował u innego pracodawcy (i w trakcie zatrudnienia w tym urzędzie kontynuuje tę pracę). W ciągu tych 5 lat był jednak zatrudniony:
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00