Kiedy możliwe jest wypowiedzenie zmieniające
● rodzaj umowy o pracę
● nazwa stanowiska pracy
● rozkład czasu pracy
● racjonalizacja zatrudnienia
● wyznaczenie nowego stanowiska pracy a stan zdrowia pracownika
● miejsce pracy
● zakres czynności
W czasie obowiązywania umowy o pracę strony mogą zmienić jej treść. Jeżeli jest to dokonywane na korzyść pracownika, następuje z reguły w drodze porozumienia stron. Pogorszenie warunków zatrudnienia może nastąpić przez wypowiedzenie przez pracodawcę dotychczasowych i przedstawienie nowych warunków, zgodnie z art. 42 k.p.
Zawierając umowę o pracę, jej strony określają m.in. rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy. Podają w szczególności: rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie odpowiadające rodzajowi pracy ze wskazaniem poszczególnych składników, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia pracy.
Rodzaj umowy
Zawarcie umowy o pracę na czas nieokreślony stwarza dla pracownika gwarancje stabilizacji zatrudnienia. Poza samą długością okresu wypowiedzenia, który jest zróżnicowany ze względu na staż pracy, pracodawca ponosi odpowiedzialność w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę. Dopuszczalność zmiany rodzaju umowy przez wypowiedzenie zmieniające pozbawiałaby także pracowników uprawnień do odprawy pieniężnej. Przy odrzuceniu przez pracownika oferty zmiany rodzaju umowy dochodzi do rozwiązania umowy o pracę i to rozwiązanie umowy nie może być poczytane za rozwiązanie z przyczyn dotyczących pracodawcy. W ten sposób nastąpiłaby istotna zmiana na niekorzyść sytuacji prawnej tych pracowników, którzy zawarli umowy o pracę na czas nieokreślony i legitymują się znacznym stażem pracy u pracodawcy, który dokonał wypowiedzenia zmieniającego. Praktyka taka stwarzałaby stan niepewności w zakresie zatrudnienia.
Oświadczenie pracodawcy "pozostałe warunki umowy o pracę pozostają bez zmian", zawarte w piśmie zmieniającym warunki pracy i płacy za zgodą pracownika zatrudnionego na czas określony, nie powoduje zmiany ustalonego w umowie terminu jej rozwiązania, a tym samym zmiany rodzaju zawartej umowy - wyrok Sądu Najwyższego z 20 czerwca 2001 r. (I PKN 502/00, OSNP 2003/9/216).