Data publikacji: 10.03.2007
Zwolnienia od pracy
Anna Martuszewicz
WSTĘP
Pracownik obowiązany jest w okresie trwania stosunku pracy świadczyć pracę określonego rodzaju na rzecz pracodawcy. Wyjątkiem od tej reguły są niektóre okresy, w czasie których pracownik zachowuje uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, nie świadcząc pracy, np. urlop wypoczynkowy, okres niezdolności do pracy czy przypadki, w których pracownik może\musi być zwolniony z obowiązku świadczenia pracy.
Przepisy prawa pracy ściśle określają sytuacje, w których pracodawca powinien udzielić pracownikowi zwolnień od pracy. Źródłem tego obowiązku są przede wszystkim przepisy Kodeksu pracy oraz wydane na jego podstawie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281). Katalog zwolnień od pracy uzupełniają liczne przepisy szczególne dotyczące określonych grup pracowników.
ZWOLNIENIA PRZYSŁUGUJĄCE NA PODSTAWIE KODEKSU PRACY
Obecnie Kodeks pracy przewiduje następujące zwolnienia od pracy:
• w celu poszukiwania pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę (art. 37 k.p.),
• na zalecone badania lekarskie w związku z ciążą pracownicy (art. 185 § 2 k.p.),
• w związku z wychowywaniem dziecka do lat 14 (art. 188 i 1891 § 1 k.p.),
• przerwy na karmienie (art. 187 k.p.).
• na czas potrzebny młodocianemu pracownikowi do wzięcia udziału w zajęciach szkoleniowych w związku z dokształcaniem się (art. 198 k.p.),
• w celu przeprowadzenia okresowych i kontrolnych badań lekarskich (art. 229 § 2 i 3 k.p.),
• w celu wzięcia udziału w posiedzeniu komisji bezpieczeństwa i higieny pracy w charakterze członka tej komisji (art. 23713 § 2 k.p.).
Poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę
Zwolnienie to przysługuje pracownikowi w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę dokonanym przez pracodawcę, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej 2 tygodnie. Z uprawnienia tego nie mogą zatem korzystać osoby zatrudnione na zastępstwo lub na czas określony przez agencję pracy tymczasowej.