Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2011-01-11

Świadczenia bhp dla zleceniobiorców

Jak należy prawidłowo ustalić podstawę wymiaru składek zleceniobiorcy z tytułu przekazanych świadczeń bhp?

Renata Majewska

Odpowiednie przepisy zwalniają ze składek wyłącznie te świadczenia bhp udostępnione zleceniobiorcom, które zostały przewidziane w regulacjach wydanych przez Radę Ministrów bądź właściwego ministra. Zwolnienie to obejmuje zatem jedynie:

w wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów bhp oraz ekwiwalenty w zamian, uiszczone zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub odpowiedniego ministra,

w pieniężne ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej czy używanie własnej odzieży i obuwia zamiast roboczych,

w wartość bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, jeśli zleceniodawca - mimo ciążącego na nim obowiązku ustanowionego w przepisach bhp - nie ma możliwości ich wydania (§ 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Obowiązek zleceniodawcy

Zakłady pracy mają obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy nie tylko pracownikom, ale również osobom fizycznym wykonującym na ich terenie albo w miejscu przez nich wyznaczonym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy - np. zleceniobiorcom (art. 304 § 1 w związku z art. 207 § 2 kodeksu pracy). W zakresie tego obowiązku mieści się konieczność:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00