Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-01-10

Zawarcie umowy o pracę z członkiem zarządu spółki z o.o.

Najpopularniejszą i zarazem chyba najkorzystniejszą dla członków zarządu formą zatrudnienia jest zawarcie umowy o pracę. Jednakże prawidłowe zawieranie umów o pracę z członkami zarządu spółek z o.o. wciąż wywołuje wiele wątpliwości. Dotyczy to zwłaszcza zasad reprezentacji spółki przy zawieraniu tych umów oraz skutków wadliwego jej reprezentowania.

Jolanta Janus
Kwestie te reguluje art. 210 § 1 k.s.h., w myśl którego w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. A zatem umowy o pracę między spółką z o.o. a osobami zajmującymi w niej funkcje członków zarządu powinny być zawierane przez spółkę reprezentowaną przez radę nadzorczą lub pełnomocnika powołanego przez zgromadzenie wspólników. Zasada ta ma zastosowanie do spółek wielopodmiotowych oraz spółek jednoosobowych, w których wspólnik nie jest jedynym członkiem jej zarządu.
Rada nadzorcza
Rada nadzorcza z mocy art. 210 § 1 k.s.h. jest organem samodzielnie uprawnionym do zawierania umów o pracę z członkami zarządu. Oznacza to, że jej uprawnienie nie jest uzależnione od wcześniej podjętej uchwały wspólników w tym zakresie. Tak też wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 stycznia 1998 r. (sygn. akt I PKN 498/97). Brak jest jednakże regulacji ustawowej dotyczącej sposobu działania rady nadzorczej przy reprezentacji spółki, co powoduje pewne kontrowersje. Dotyczą one zwłaszcza tych sytuacji, w których umowa spółki lub uchwała zgromadzenia wspólników nie rozstrzygają tej sprawy. Przyjmuje się bowiem, że w zasadzie rada powinna działać poprzez wszystkich swoich członków, czyli kolegialnie. Taki pogląd wyraził także Sąd Najwyższy w wyroku z 23 września 2004 r. (sygn. akt I PK 501/03). Jednakże należy przyjąć, że rada nadzorcza mogłaby także wyłonić ze swego grona przedstawicieli do zawarcia umowy z członkiem zarządu, gdyby istniało w tym zakresie stosowne upoważnienie. W szczególności umowa spółki z o.o. mogłaby stanowić, że rada nadzorcza uprawniona jest do podjęcia uchwały upoważniającej np. dwóch członków rady nadzorczej do podpisania umowy o pracę z członkiem zarządu na warunkach określonych w uchwale. Nadto zasady wyboru tych przedstawicieli może określać np. regulamin rady nadzorczej uchwalony przez zgromadzenie wspólników (por. wyrok SN z 21 stycznia 1999 r., sygn. akt I PKN 543/98).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00