comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-10-09
Zmiany w kodeksie
Czas pracy po nowemu
Od 1 stycznia 2003 r. pracodawcy będą mogli wprowadzić jedną, dodatkową przerwę, nie wliczoną do czasu pracy. Taka przerwa nie powinna być dłuższa niż 60 minut.
Artur Nowak
Ostatnio dokonane zmiany dotyczyły unormowań regulujących wiele dziedzin prawa pracy. Do jednej z nich należy zaliczyć przepisy o czasie pracy pracowników, w tym kierowców.
Kierowcy
W dotychczasowym stanie prawnym przerywany czas pracy może być stosowany wyłącznie w odniesieniu do kierowców zatrudnionych w transporcie samochodowym i w komunikacji samochodowej (art. 1296 k.p.).
Jeżeli jest stosowany, znajduje swoje odzwierciedlenie w rozkładach czasu pracy sporządzanych na okres rozliczeniowy.
W rozkładach czasu pracy kierowców może być wyznaczona nie więcej niż jedna przerwa w ciągu doby, trwająca nie więcej niż 6 godzin. W czasie przerwy w pracy pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy, czas ten może wykorzystywać według własnego uznania.
Przerwy w pracy nie wlicza się do czasu pracy, jednak za czas przerwy pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia za czas przestoju, to jest połowy wynagrodzenia wynikającego z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60 proc. wynagrodzenia. Niedopuszczalne jest łączenie przerywanego systemu czasu pracy z innymi szczególnymi systemami, np. wydłużonym do 10 godzin wymiarem czasu pracy (art. 129 § 1 k.p.).
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka