Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 lutego 2025 r., sygn. II SA/Gd 582/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Kaszubowski (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz Protokolant Specjalista Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2025 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi M. D.-W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 26 marca 2024 r. nr SKO Gd/6143/23 w przedmiocie lokalizacji inwestycji celu publicznego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy Sierakowice z dnia 10 października 2023 r., nr RSB.6733.19.2022.NR, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku na rzecz skarżącej M. D.-W. kwotę 980 (dziewięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
M. D. zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Zaskarżone rozstrzygnięcie zostało wydane w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Wnioskiem z dnia 14 listopada 2022 r. P. Sp. z o.o. wystąpiła o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej na budowie urządzenia stacji bazowej telefonii komórkowej operatora sieci P. na działce nr [...] w obrębie geodezyjnym Ł., gmina S.
Po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego Wójt Gminy Sierakowice, decyzją z dnia 10 października 2023 r., ustalił lokalizację inwestycji celu publicznego dla inwestycji polegającej na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej operatora sieci P. na działce nr [...] w obrębie geodezyjnym Ł., gmina S. Decyzja zawiera ustalenia dotyczące warunków i wymagań ochrony i kształtowania ładu przestrzennego: budowa wieży wolnostojącej o konstrukcji kratowej wraz z instalacją na niej anten nadawczych i radiolinii, z posadowieniem urządzeń sterujących u podstawy wieży oraz wewnętrzną linią zasilającą; wysokość całkowita konstrukcji wieży nie więcej niż 62 m od poziomu terenu (wraz z fundamentem wieży oraz odgromnikiem), wysokość zawieszenia anten: 59,1 m n.p.t.; azymuty anten: 125°, 230°, 355°; maksymalna moc EiRP na antenę: 19820W; zakres tilt (pochylenie głównej wiązki anteny): 0°-12o; powierzchnia przekształcona inwestycji: nie więcej niż 100m2; pozostałe warunki zgodne z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 1225).