Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 marca 2025 r., sygn. III SA/Kr 1384/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Michna Sędziowie WSA Renata Czeluśniak (spr) WSA Bogusław Wolas Protokolant Specjalista Dominika Janik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2025 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławcze w Krakowie z dnia 3 czerwca 2024 r. nr SKO.ŚR/4111/157/2024 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.
Uzasadnienie
Prezydent Miasta Krakowa decyzją z dnia 5 stycznia 2024 r. nr SO-04.8252.632.2023-1/24 odmówił przyznania skarżącej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawna matką.
Zdaniem organu, skarżąca sprawuje faktyczną opiekę nad niepełnosprawną matką w zakresie, jaki wynika z oświadczenia. Jednakże w sprawie zachodzi negatywna przesłanka do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, bowiem jak wynika z treści dołączonego do akt sprawy orzeczenia o niepełnosprawności - niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała po ukończeniu 18 roku życia i po ukończeniu 25 roku życia.
W odwołaniu skarżąca powołała się na fakt sprawowania opieki nad matką oraz na wyrok Trybunału Konstytucyjnego K 38/13 z dnia 21 października 2014 r.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie decyzją z dnia 3 czerwca 2024 r. nr SKO.ŚR/4111/157/2024 utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.
W uzasadnieniu Kolegium podkreśliło w pierwszej kolejności, odnosząc się do braku spełniania przesłanki wieku przez osobę niepełnosprawną, że w swoim orzecznictwie co do zasady uwzględnia wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/13.
SKO wskazało następnie, że pomimo, iż skarżąca nie zrezygnowała z żadnego zatrudnienia, gdyż po ukończeniu szkoły podjęła się sprawowania opieki nad matką posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności - co mogłoby stanowić spełnienie przesłanki niepodejmowania zatrudnienia, to jednak nie jest to jedyna przesłanka do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Stwierdziło bowiem, że zarówno zakres sprawowanej przez skarżącą opieki nad matką, jak też obowiązek alimentacyjny pozostałego rodzeństwa względem matki, są okolicznościami nie pozwalającymi na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.