Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 9 sierpnia 2016 r., sygn. II SA/Rz 1753/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Stanisław Śliwa Sędziowie NSA Małgorzata Wolska WSA Paweł Zaborniak /spr./ Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 sierpnia 2016 r. sprawy ze skargi Z. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Burmistrza Miasta [...] z dnia [...] października 2015 r. nr [...].

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Z.W. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego , dalej "Kolegium" z dnia [...] listopada 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Z akt administracyjnych sprawy wynika, że podaniem z dnia [...] września 2015 r. Z.W. zwróciła się do Burmistrza Miasta [...] o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad matką T.W., która legitymuje się orzeczeniem o znacznym niepełnosprawności.

Burmistrz Miasta [...] decyzją z dnia [...] października 2015 r. nr [...] odmówił wnioskodawczyni przyznania wnioskowanego świadczenia. W uzasadnieniu wyjaśnił, że orzeczeniem Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w [...] z dnia [...] grudnia 2011 r. zaliczono T.W. do znacznego stopnia niepełnosprawności przyznanego na stałe, ustalony stopień niepełnosprawności datując od dnia [...] listopada 2011 r. W orzeczeniu wskazano także, że trudno ustalić datę powstania niepełnosprawności. Wprawdzie matka wnioskodawczyni jest wdową od 1991 r., a jedynym jej faktycznym opiekunem pozostaje Z.W., jednakże brak ustalenia w orzeczeniu daty powstania niepełnosprawności wyklucza przyznanie wnioskowanego świadczenia.

W odwołaniu od powyższej decyzji Z.W. zarzuciła, że jej matka ma 89 lat, jest zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności i cierpi na liczne choroby. Nie ma jednej gałki ocznej, przeszła również cztery operacje oczu, a według informacji uzyskanych od lekarzy choroba oczu rozwijała się od dzieciństwa, w tamtym czasie nie została jednak rozpoznana i nie była leczona, brak jest również jakiejkolwiek dokumentacji medycznej z tego okresu. Wnioskodawczyni podkreśliła, że od 24 lat opiekuje się matką, która jest całkowicie od niej uzależniona, w związku z czym nie może nie podjąć żadnego zatrudnienia, co uzasadnia przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00