Wyrok WSA w Lublinie z dnia 2 grudnia 2014 r., sygn. II SA/Lu 992/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Robert Hałabis (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędzia NSA Krystyna Sidor, Protokolant Referent Paulina Nagajek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 2 grudnia 2014 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z dnia [...]. nr [...]
Uzasadnienie
Decyzją Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] z dnia [...] nr [...] wydaną z upoważnienia Burmistrza [...] orzeczono o odmowie przyznania [...] świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem opieki nad matką [...] w okresie od dnia 1 lipca 2013 r. do odwołania.
W uzasadnieniu decyzji wyjaśniono, że wskazane świadczenie zostało pierwotnie przyznane decyzją z dnia 29 marca 2010 r. na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. Uprawnienie to jednak wygasło na podstawie art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. poz. 1548). Warunkiem zaś przyznania takiego świadczenia na podstawie art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych jest to, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Z dokumentów wynika zaś, że niepełnosprawność [...], nad którą opiekę sprawuje skarżąca, powstała w lipcu 2008 r., a więc nie mieści się w okresach wskazanych w przywołanym przepisie ustawy.