Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 27 listopada 2015 r., sygn. II SA/Po 969/15
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Elwira Brychcy Sędzia WSA Izabela Paluszyńska Protokolant: ref. stażysta Edyta Rurarz - Kwietniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 listopada 2015 r. sprawy ze skargi M. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] sierpnia 2015r. Nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] stycznia 2015 r., Nr [...], Zastępca Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w S., działając z upoważnienia Burmistrza Gminy S. i na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (dalej: "K.p.a.") oraz art. 17, art. 20 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (dalej: "u.ś.r."), orzekł o odmowie przyznania M. H. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, wnioskowanego w związku ze sprawowaniem opieki nad synem R. C.
W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji podniósł, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom, które rezygnują lub nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad osobą niepełnosprawną, jeśli spełnia ona warunki zawarte w art. 17 u.ś.r. Po przeanalizowaniu sprawy M. H. organ pierwszej instancji ustalił, że nie został spełniony warunek mówiący o tym, iż świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. W związku z tym, że syn, nad którym wnioskodawczyni sprawuje opiekę miał ustaloną niepełnosprawność po ukończeniu 18 roku życia i w tym okresie nie uczył się, orzeczono jak w sentencji.