Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 21 stycznia 2015 r., sygn. II SA/Rz 1507/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Małgorzata Wolska Sędziowie WSA Ewa Partyka /spr./ WSA Joanna Zdrzałka Protokolant sekretarz sądowy Sylwia Pacześniak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi K. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] sierpnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Burmistrza [...] z dnia [...] maja 2013 r., nr [...].
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [.] maja 2013 r. nr [.], Burmistrz [.] odmówił K.Ż. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką sprawowaną nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką MŻ ustalając, że nie spełniła się określona w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 z późn. zm. - dalej u.ś.r.) przesłanka daty powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki. W przedłożonym orzeczeniu o niepełnosprawności data taka nie została w ogóle określona.
W odwołaniu od powyższej decyzji KŻ podał, że organ I instancji zakwestionował treść przedłożonego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, w którym stwierdzono konieczność sprawowania nad matką całodobowej opieki.
Po rozpatrzeniu ww. odwołania decyzją z dnia [.] sierpnia 2013 r. nr [.], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [.] (dalej: "SKO w [.]" lub "Kolegium") utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy. Organ odwoławczy uznał rozstrzygnięcie organu I instancji za prawidłowe, podobnie jak dokonane ustalenia faktyczne i ich ocenę. W przedłożonym orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności nie określono daty powstania niepełnosprawności, co jest niezbędne do ustalenia ziszczenia się jednej z przesłanek decydujących o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego. Powinna ona bowiem powstać przed ukończeniem 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Okoliczności tej nie można było natomiast ustalać w toku niniejszego postępowania, ponieważ nie należy to do kompetencji organów rozpatrujących wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego.