Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 lutego 2025 r., sygn. I SA/Gd 857/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń /spr./, Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia WSA Irena Wesołowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Dorota Kotlarek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 stycznia 2025 r. sprawy ze skargi Z. S.A. z siedzibą w Ł na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 sierpnia 2024 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.404.2024.1.AN w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; 2. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
1. W dniu 10 lipca 2024 r. wpłynął do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej "Dyrektor KIS") wniosek złożony przez Z. S.A. z siedzibą w Ł. (dalej "Skarżąca", "Spółka"), o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalania, czy otrzymane przez Spółkę w latach 2023 i 2024 r. rekompensaty podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT, a w przypadku odpowiedzi pozytywnej - czy w związku z otrzymaniem rekompensat Spółka jest zobowiązana do wyłączenia wydatków z kosztów uzyskania przychodów albo rozpoznania wydatków jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów w CIT.
2. We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka spełnia kryteria uznania jej za dużego przedsiębiorcę w myśl ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 221). Głównym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja ceramicznych wyrobów stołowych i ozdobnych. W ramach prowadzonej działalności Spółka ponosi koszty zużycia energii elektrycznej i gazu ziemnego (dalej: "Wydatki").
Mając na uwadze, że prowadzona przez Spółkę działalność jest działalnością energochłonną, Spółka w 2023 r. i w 2024 r. zawnioskowała do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako Operatora Programu o bezzwrotną pomoc dla przedsiębiorstw energochłonnych, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone z uwagi na dynamiczny wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego za rok 2023 i pomoc tę uzyskała.