Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 4 września 2024 r., sygn. II SA/Go 250/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic Sędziowie Sędzia WSA Michał Ruszyński Sędzia WSA Grażyna Staniszewska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Danuta Chorabik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 września 2024 r. sprawy ze skargi A. G. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie ustalenia opłaty legalizacyjnej oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] marca 2024 r. nr [...] wydanym na podstawie art. 49 ust. 2a i 2b oraz art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm., dalej jako - p.b.) oraz art. 123 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 775 ze zm., dalej jako - kpa) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...] (alej jako - PINB) ustalił dla A. G. opłatę za legalizację budowy budynku letniskowego nr [...] o wymiarach około 5,15 m x 10,18 m, prowadzonej bez wymaganej decyzji o pozwoleniu na budowę, na terenie działki o numerze ewidencyjnym gruntu [...], położonej w miejscowości [...], gmina [...] w kwocie [...] zł (słownie [...] złotych). Opłatę legalizacyjną należy wnieść w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia na rachunek bankowy [...] Urzędu Wojewódzkiego, ul/[...], [...]:
W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że dnia [...] września 2022 r. PINB przeprowadził kontrolę budowy budynków letniskowych na terenie działki o numerze ewidencyjnym gruntu [...] położonej w miejscowości [...], gmina [...]. Podczas kontroli ustalono, że na terenie kontrolowanej działki pozostaje w budowie pięć budynków letniskowych. Przedmiot niniejszego postępowania stanowił budynek oznaczony nr [...] (według załącznika mapowego do protokołu kontroli) budowany w południowo-wschodniej części wyżej wymienionej działki. Budowa pozostałych czterech budynków letniskowych jest przedmiotem odrębnych postępowań. Omawiany budynek letniskowy ma obecnie wymiary około 5,15 m x 10,18 m. Jest to budynek podpiwniczony z poddaszem użytkowym, wymurowany z betonu komórkowego, z dachem dwuspadowym, pokryty blachą. Inwestorem budowy jest A. G., natomiast właścicielami działki o numerze ewidencyjnym gruntu [...] są M. i A. K. Z wyjaśnień złożonych przez A. G. wynika, że roboty budowlane związane z budową budynków letniskowych zostały rozpoczęte w kwietniu 2022 r. Przed rozpoczęciem budowy inwestor nie uzyskała decyzji o pozwoleniu na budowę, ani nie dokonała zgłoszenia, przez co doszło do naruszenia art. 28 ust. 1 p.b. Na podstawie przepisów ustawy Prawo budowlane tego rodzaju obiekty budowlane wymagają uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ponieważ nie mieszczą się w katalogu obiektów i robót budowlanych zwolnionych z uzyskania pozwolenia na budowę na podstawie art. 29 ust. 1, 2, 3 i 4 p.b., wobec czego do legalizacji obiektu stosuje się przepisy art. 48 i 49 p.b.