Ocena funkcjonowania ustawy reformującej mieszkalnictwo i realizacji jej celu - funkcjonowania publicznego rynku najmu
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało ocenę funkcjonowania ustawy o zmianie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych, ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw i realizacji jej głównego celu - reformy funkcjonowania publicznego rynku najmu i wykorzystywania mieszkań w zasobie komunalnym.
W ocenie funkcjonowania ustawy wyjaśniono:
- nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2023 r. poz. 725), wprowadzona ww. ustawą z 22 marca 2018 r., jest systemową odpowiedzią polityki mieszkaniowej na potrzebę społeczną dostosowania zasad korzystania z publicznego zasobu mieszkań do potrzeb osób, które tego wsparcia rzeczywiście najbardziej potrzebują;
- poważnym problemem społecznym wymagającym rozwiązania był niski stopień zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób realnie najuboższych wynikający z małej elastyczności w gospodarowaniu publicznym zasobem mieszkaniowym, deficytu lokali w zasobie oraz ograniczonych możliwości adekwatnego do potrzeb zaadresowania wsparcia, jakim jest uzyskanie lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy.