Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 lipca 2024 r., sygn. II SA/Gd 310/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Diana Trzcińska (spr.) Sędzia WSA Jolanta Górska Asesor WSA Wojciech Wycichowski Protokolant: Starszy Sekretarz Sądowy Katarzyna Sałek-Gałązka po rozpoznaniu w dniu 24 lipca 2024 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi A.N i M.N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku dnia 21 lutego 2024 r., nr SKO Gd/994/23 w przedmiocie sprzeciwu w sprawie usunięcia drzew 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku solidarnie na rzecz skarżących A.N i M.N kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
A. N. i M. N. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku w przedmiocie sprzeciwu w sprawie usunięcia drzew, w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Skarżący zgłosili zamiar usunięcia 123 drzew gatunku olcha czarna i brzoza brodawkowata, rosnących na działkach nr [...]-[...], obręb P., wskazując jako cel - potrzeby bytowe właścicieli i domowników rodzinnego gospodarstwa rolnego. W toku postępowania skarżący oświadczyli także, że są właścicielami działki nr [...] w części [...], jednak władają nią w całości w sposób samoistny, gdyż pozostali współwłaściciele nie żyją, nie toczy się przy tym postępowanie spadkowe.
W dniu 3 stycznia 2023 r. przeprowadzono oględziny 84 drzew, stwierdzając w protokole z oględzin wśród drzew planowanych do usunięcia: 2 lipy drobnolistne, 1 czeremchę oraz 81 olch czarnych. Do protokołu załączono dokumentację fotograficzną oraz kartę pomiarową drzew, w której odnośnie do części drzew ustalono lokalizację wzdłuż rzeki W., stwierdzono także dwa wywroty i trzy złomy.
Pismem z 4 stycznia 2023 r. Wójt Gminy Lipusz wystąpił do dyrektora Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego o wydanie opinii w sprawie usunięcia drzew.
Pismem z 13 stycznia 2023 r. Kierownik Oddziału Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego pozytywnie zaopiniował możliwość usunięcia drzew wskazanych we wniosku na działce nr [...], natomiast w zakresie pozostałych działek wskazał na niezgodności, wyjaśniając przy tym, że drzewa stanowią zadrzewienia nadwodne rzeki W., chronione poprzez zakaz likwidowania i niszczenia, jeżeli nie wynika to z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej lub zapewnienia bezpieczeństwa wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych. Tym samym, negatywnie zaopiniowano usunięcie drzew na pozostałych działkach, wskazanych we wniosku (poza działką nr [...]).